Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Browar z nutą… mięsa z renifera. Tak będzie smakować pierwsze polsko-samskie piwo Kuchnia
Maja Zych 19 kwietnia 2019
11:47

Browar z nutą… mięsa z renifera. Tak będzie smakować pierwsze polsko-samskie piwo

Skomentuj
Mięso renifera jest jednym z ważniejszych produktów w typowej samskiej kuchni. pxhere.com / CC0 Public Domain
Na niecodzienny pomysł stworzenia polsko-samskiego piwa wpadł 25-letni Polak Jakub Ciućka, który browarnictwem zajmuje się już od pięciu lat. Jak podają norweskie media, składnikiem, który ma wyróżnić produkt na rynku, będzie… suszone mięso renifera.
Chęć podjęcia się komercyjnej produkcji nietypowego piwa wyraził polski browar z Piaseczna Beerlab.
Reklama

Chodzi nie tylko o smak

Pomysłodawca wyjątkowego piwa mieszka w Tromsø i jest mężem Samki – inspirację znalazł, obserwując swoich teściów, którzy dodawali suszone serca reniferów do kawy. Wtedy właśnie zrodził się pomysł, aby taki dodatek wypróbować też w browarnictwie, którym zajmował się już od kilku lat.

Stworzona receptura zainteresowała też jednego z polskich wytwórców piwa, browar Beerlab, który wyraził chęć produkcji napoju alkoholowego na większą skalę. Warunkiem 25-letniego Polaka ma być jednak etykieta z przekazem – mężczyzna chce, żeby butelka przedstawiała historię Samów, dzięki czemu większa grupa mieszkańców Europy miałaby poznać losy mieszkańców Laponii.

Rdzenni mieszkańcy Północy

Samowie (Saami lub Sámi) to rdzenni mieszkańcy Północy, zamieszkujący północną Norwegię, Szwecję, Finlandię i część terenów Rosji, czyli region kulturowy nazywany Laponią. Tradycyjnie Samowie trudnią się hodowlą reniferów, myślistwem i rybołówstwem, jednak wymuszana przez wieki asymilacja doprowadziła ten koczowniczy lud do osiadłego trybu życia. Dziś większość Samów mówi urzędowymi językami krajów, w których mieszkają, a tylko około jedna trzecia używa języka Sami.

Samowie to jednak jedna z najsilniejszych autochtonicznych grup na świecie. Mają swój parlament, flagę i święto narodowe. Przedstawiciele ludu Samów wchodzą m.in. w skład Rady Arktycznej, która jest międzynarodowym forum utworzonym w celu rozwiązywania problemów Arktyki i zamieszkujących ją ludów pierwotnych. Nadal żywe są tradycje i folklor Samów, a także ich animistyczne wierzenia i elementy szamańskich praktyk. Kultura i muzyka zyskała popularność na całym świecie. Znane są zwłaszcza samskie stroje ludowe, śpiew joik i sztuka zdobnicza w rogu, kości i drewnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas