Komunikat prasowy

Związki zawodowe szykują się do strajku. Przerwano mediacje w sprawie płac dla pracowników w Norwegii

Monika Pianowska

31 marca 2023 15:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Związki zawodowe szykują się do strajku. Przerwano mediacje w sprawie płac dla pracowników w Norwegii

Według liderki LO Związki Zawodowe zorganizują strajk, jeśli okaże się to konieczne. stock.adobe.com/licencja standardowa

Negocjacje między LO (Związkami Zawodowymi) i NHO (Konfederacją Norweskich Przedsiębiorców) odnośnie płac dla pracowników załamały się zgodnie z oczekiwaniami 30 marca.
Oznacza to, że ​​strony spotkają się ponownie w okresie Wielkanocy, w obecności krajowego mediatora. Zgodnie z planem rozmowy mają się zacząć 13 kwietnia, z terminem końca mediacji w niedzielę 16 kwietnia.

Nie tylko kadra menedżerska

Według liderki LO Związki Zawodowe zorganizują strajk, jeśli okaże się to konieczne. Strona negocjująca chce doprowadzić do podwyżki płac zwykłych pracowników, a nie tylko kadry menedżerskiej, w przypadku której szczególnie obserwuje się wzrost wynagrodzeń.
Istnieją wybrane obszary przemysłu narażone na konkurencję, które będą wyznaczać ramy pensji dla wszystkich w Norwegii. Celem tego jest to, aby tolerancja norweskich firm, które konkurują z przedsiębiorstwami za granicą, określała, jak duży może być wzrost płac.
W ubiegłym roku płace wzrosły o 4,1, ale ceny o 5,8, czyli realny spadek płac wyniósł 1,7 punktu procentowego. Za to wynagrodzenia kadry kierowniczej gwałtownie wzrosły w ubiegłym roku: aż o 21,3 proc. W przemyśle 3100 menedżerów najwyższego szczebla otrzymało średnio 9,6-procentowy wzrost płac. LO chce, aby pracownicy na niższych szczeblach również otrzymali znaczne podwyżki.
Źródło: VG
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sum

31-03-2023 15:52

Wynagrodzenie na poziomie 250kn(14euro) jest równoznaczne z dochodami osoby niewykwalifikowanej,sezonowej(szparagi, ogórki)o małym stopniu odpowiedzialności. Stoczniowcy to gałęz przemysły budująca potęgę Norwegii.Warunki niezależnie od BHP nie czynią z przemysłu ciężkiego - lekkim, gazy,fruwające pyły z metali ciężkich, hałas ,temperatura ,wibracje etc..... i wynagrodzenie na tak niskim poziomie nie zachęca do takiego hobby .Młodzi Norwedzy nie widzą w tym zawodzie sensu - są jakby skazani na szlifiere.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok