Komunikat prasowy

Wynagrodzenie urlopowe a tymczasowe zwolnienie z pracy: co z pobierającymi rekompensatę za pensję?

Monika Pianowska

17 lipca 2020 12:05

Udostępnij
na Facebooku
1

Pracownicy przebywający na permitteringu mogą dostawać 100 proc. należnej stawki – dwa dni pokrywa pracodawca, natomiast pozostałe 18 Urząd Pracy i Polityki Społecznej (NAV). Chell Hill [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Zgodnie z rządowymi postanowieniami z 16 marca osoby skierowane na permittering mają obecnie prawo do otrzymywania rekompensaty za pensję przez pierwsze 20 dni po odsunięciu od wykonywania obowiązków zawodowych (lønnskompensasjonen). Władze ostrzegają jednak, że będzie ono miało wpływ na wynagrodzenie urlopowe, czyli feriepenger.
Reklama

Feriepenger nie na podstawie świadczeń

Na mocy związanych z kryzysem koronawirusowym tymczasowo wdrożonych zmian pracownicy przebywający na permitteringu mogą dostawać 100 proc. należnej stawki – dwa dni pokrywa pracodawca, natomiast pozostałe 18 Urząd Pracy i Polityki Społecznej (NAV). 

Okres wakacyjny to przy okazji czas, w którym otrzymuje się feriepenger – świadczenie mające zastąpić zwykłą pensję podczas urlopu. W wielu przypadkach problematyczna okazała się jednak kwestia wypłaty wynagrodzenia urlopowego pracownikom skierowanym na permittering, którzy taką rekompensatę otrzymują.

Do tej pory 7,6 miliarda NOK w ramach rekompensaty za wynagrodzenie wypłacono nieco ponad 381 000 pracowników na permitteringu.

Prawo do wypłaty pieniędzy na urlop wypracowuje się w ciągu poprzedniego roku kalendarzowego, a podstawą do wyliczania dodatku wakacyjnego jest dochód brutto z tego okresu. Feriepenger przysługuje tylko osobom, które pozostają w stosunku pracy z norweskim pracodawcą. – Wiadomo zatem, że pobierana w tym roku rekompensata nie wpłynie na wynagrodzenie urlopowe należne za czas przepracowany w 2019, a jedynie na wysokość feriepenger, które zostanie wypłacone w wakacje 2021 – uspokaja Agata Maskulak, specjalistka z firmy MultiNOR.
Zdaniem Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych nie istnieją jednak podstawy, by świadczenie urlopowe otrzymywali pracownicy tymczasowo odsunięci od obowiązków zawodowych, pobierający rekompensatę za wynagrodzenie, i nie powinno się na jej podstawie wyliczać feriepenger, podobnie jak w przypadku wszelkich innych świadczeń w Norwegii. W przyszłym roku więc mogą się spodziewać feriepenger wyliczonych za obrót brutto, ale nie na podstawie lønnskompensasjonen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Megip

17-07-2020 19:56

A co mają powiedzieć osoby, które są na permitteringu od marca bez pieniędzy. Czekają na przyznany wniosek z navu i bez możliwości zaliczki....(?) Kiedy się do nich pisze o co chodzi... to dostaję odp, że widzą prośbę o zaliczkę na początku miesiąca (która nie była brana ponieważ nie było takiej możliwości, nie wiadomo z jakich przyczyn...) i trzeba czekać, gdzie jest już połowę miesiąca. Sciemniają jak politycy PIS-u w Pl.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram