Komunikat prasowy

W kraju fiordów wciąż przybywa milionerów. Ich majątki liczy się w dolarach

Monika Pianowska

11 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

W porównaniu z danymi z grudnia 2019 pod koniec kwietnia tego roku zarejestrowano spadek wartości majątków milionerów średnio o 6-8 proc. adobe.stock.com/ licencja standardowa

Według najnowszego Światowego Raportu Zamożności (World Wealth Report) wzrosła liczba norweskich obywateli, których majątki przekroczyły milion dolarów. Na początku roku w kraju fiordów odnotowano 182 tys. „dolarowych milionerów”, w przypadku których w stan dobytku wliczają się dobra gotowe do inwestycji, za wyjątkiem mieszkań i domów.
Norwegów mogących się pochwalić majątkiem przewyższającym milion dolarów przybyło o 4 proc. od 2018 roku, kiedy ich grono liczyło 174 tys. W skali globalnej wzrost wyniósł 9 proc. Kraj fiordów to jedno z państw z najszybszym „przyrostem” milionerów. W rankingu za 2019 rok Norwegia znajdowała się pod względem ich liczby na 19 miejsce w skali świata. Dla porównania jej skandynawski sąsiad uplasował się kilka oczek niżej, na 23 pozycji. W Szwecji rok temu odnotowano 142 tys. „dolarowych milionerów”.
Sytuacja może się jednak nieco zmienić pod wpływem epidemii koronawirusa. W porównaniu z danymi z grudnia 2019 pod koniec kwietnia tego roku zarejestrowano spadek wartości majątków milionerów średnio o 6-8 proc. Według Światowej Federacji Giełd ponad 18 trylionów dolarów zniknęło z globalnego rynku finansowego w lutym i marcu tego roku w wyniku pandemii.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram