Komunikat prasowy

Policja wypuszcza byłego wagnerowca. Miedwiediew przesłuchany przez norweskie służby

Emil Bogumił

26 stycznia 2023 15:45

Udostępnij
na Facebooku
4
Policja wypuszcza byłego wagnerowca. Miedwiediew przesłuchany przez norweskie służby

Na zdjęciu: Andriej Miedwiediew Fot. screenshot, Gulagu.net

Norewska policja zwolniła z aresztu Andrieja Miedwiediewa – członka Grupy Wagnera starającego się o azyl w Norwegii. Mężczyzna nie zgadzał się z zastosowanymi środkami bezpieczeństwa, które nazywał nadmiernym kontrolowaniem życia.

AKTUALIZACJA [26.01.2023]

Norweska policja potwierdziła 25 stycznia, że Andriej Miedwiediew opuści areszt. Mężczyzna przebywał w ośrodku imigracyjnym w Trandum. Wcześniej zastosowano wobec niego środki przewidziane w ustawie o imigracji (utlendingsloven), które pozwalają zatrzymać obcokrajowca w przypadku braku współpracy. Ze względu na informacje poufne, służby nie komentują sprawy. Nie wiadomo także, gdzie zakwaterują rosyjskiego najemnika. Wiadomo, że nie będzie mieszkał wraz z innymi osobami starającymi się o azyl. Jego prawnik – Brynjulf ​​Risnes – przyznał, że takie rozwiązanie satysfakcjonuje Miedwiediewa.

Kripos (Norweska Służba Śledcza) potwierdziła, że przesłuchała już mężczyznę. Rozmowa dotyczyła służby w Grupie Wagnera. Wyjaśnień udzielił także Urząd ds. Cudzoziemców (UDI). – Możemy potwierdzić, że złożył wniosek o udzielenie azylu, który jest rozpatrywany zwykłą procedurą, zgodnie z obowiązującymi przepisami i praktykami. Ma prawo do mieszkania. Ze względu na prywatność, nie możemy powiedzieć, gdzie zostanie zakwaterowany. Możemy potwierdzić, że nie będzie to miejsce razem z innymi osobami ubiegającymi się o azyl – czytamy na łamach NRK.

Miedwiediew skarży się na warunki w Norwegii [24.01.2023]

Dezerter podzielił się obawami w rozmowie opublikowanej przez rosyjską organizację praw człowieka Gulagu.net. Wyraża obawę przed powrotem do Rosji. Jak przyznał, taką możliwością straszyły go norweskie władze. Nie potwierdzają tego jednak służby oraz Brynjulf ​​Risnes, adwokat Miedwiediewa. – To musi być jakieś nieporozumienie. Takie działanie nie wchodzi w rachubę. Rozmawiałem z nim i wyjaśniłem, że to nieprawda – czytamy wypowiedź prawnika na łamach NRK. Zgodnie z zapisami praw człowieka, nie można deportować osoby do państwa, w którym pobyt zagrożony jest torturami, śmiercią lub innym zagrożeniem życia i zdrowia.
W niedzielę, 22 stycznia Andriej Miedwiediew został aresztowany przez norweskie służby na podstawie ustawy o migracji. Wcześniej przebywał w odosobnieniu. Nie mógł dostosować się do zastosowanych wobec niego środków bezpieczeństwa. – Chodzą za mną, gdy wychodzę na taras. W nocy siedzą przed moją sypialnią. Nie mogę nawet zamknąć drzwi. Mają nade mną całkowitą kontrolę – mówił Rosjanin na łamach Gulagu.net. Przyznał też, że zabrano mu wszystkie sztućce i nie zawsze umożliwiano wyjście na papierosa. – Nie wyraziłem zgody na obserwowanie przez strażników – dodaje. 

Brynjulf ​​Risnes komentuje, że pobyt w areszcie dla migrantów to czasowy środek zaradczy. Zarówno Miedwiediew, jak i norweskie służby, mają znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony w okresie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl.

Źródła: NRK, Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bartek Krupa

27-01-2023 00:44

Bandytow od Wagnera nie uznano przypadkiem terrorystami? Jak można rozpatrywać azyl dla świadomie wstępującego w szeregi armii państwa terrorystycznego najemnika - bandyty mordującego ludzi za pieniądze wypłacane przez prywatna bandę? Jego powinno się przedstawić ławie przysięgłych w Hadze a nie dyskutowac i jeszcze wysłuchiwać bredni jak u Breivika.

Damian Wysocki

25-01-2023 11:04

To już chyba przesada.
Ogólnie nic nie mam do Rosjan nawet ich lubię, tylko ten gościu przegina.
Może myślał że zaraz dostanie nową teslę ,piękny dom nad fjordem i prace za biurkiem na rafinerii z rocznym intektem 1000000 kr.
Coś Ci się gościu tutaj pomyliło,Norwegia podjęła odpowiednie środki ostrożności, przecież to może być zwykły szpieg ,taki sobie Rosyjski Konik Trojański.

jacek lytaw

24-01-2023 19:51

Wpierw mordował a teraz placze ze chcą dowiedzieć sie o jego przeszlosci. W samolot, pociag i do rosji tam niech wraca skad. Przyszedl... Nagle mu się odwidzialo. Wojska wagnera to nie zhp.

Tomasz Nowicki

24-01-2023 18:15

Chyba zapomniał z jakiego państwa przyjechal i jak tam sa przestrzegane prawa człowieka, Obóz albo Gulag tak to wyglada w Rosji.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok