Nowy sposób na bezpieczeństwo na granicy. Celnicy będą nosić gaz pieprzowy Komunikat prasowy
Maja Zych 28 października 2019
08:00

Nowy sposób na bezpieczeństwo na granicy. Celnicy będą nosić gaz pieprzowy

1
Skomentuj
Celnicy będą mogli użyć gaz pieprzowy do samoobrony. Adobe Stock / licencja standardowa / Evgen
W poniedziałek 21 października rząd ogłosił wprowadzenie do rozporządzenia o posiadaniu broni (våpenforskriften) nowego zapisu, dzięki któremu pracownicy Służby Celnej (Tolletaten) będą mogli nosić przy sobie gaz pieprzowy – ma to przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo celników oraz ich skuteczność przy przeprowadzaniu kontroli.
Celnicy przyznają bowiem, że podczas pracy zdarzają im się sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla ich życia lub zdrowia – niemal każdego dnia natrafiają na próby przemytu, spotykają też przestępców, którzy są w stanie posunąć się bardzo daleko, aby uniknąć kontroli.

Ma być bezpieczniej

Już w latach 2016-2017 miały miejsce testy, podczas których celnicy na służbie mieli okazję nosić przy sobie gaz pieprzowy – okazało się, że wpłynęło to pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa pracowników, którzy wnioskowali do rządu o wprowadzenie takiego rozporządzenia na norweskim gruncie na stałe. Teraz zmiany zostały uchwalone przez norweski parlament, a pracownicy Tolletaten będą mogli korzystać z gazu pieprzowego do samoobrony.

– Celnicy pełnią ważną i coraz bardziej wymagającą misję społeczną. Chronią nas przez nielegalnym wwozem i wywozem towarów oraz przyczyniają się do tego, że Norwegia jest bezpiecznym i dobrym krajem do mieszkania. Oczywiście oni też muszą czuć się bezpiecznie, idąc do pracy – komentuje minister finansów Siv Jensen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas