Norweski eksport znów pnie się w górę. Tak wysokich zysków z ropy nie było do pięciu lat Komunikat prasowy
Maja Zych 17 grudnia 2019
10:55

Norweski eksport znów pnie się w górę. Tak wysokich zysków z ropy nie było do pięciu lat

1
Skomentuj
W listopadzie 2019 roku cena za baryłkę ropy była średnio 4,1 proc. wyższa niż w 2018. flickr.com / Norsk olje og gass / Foto: OLF/Tom Haga / (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)
Ubiegły miesiąc był dla norweskiego eksportu wyjątkowo korzystny – według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) łączna wartość towarów sprzedanych za granicę w listopadzie wyniosła 81,2 miliarda koron, czyli ponad 13 proc. więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wśród nich ogromne dochody odnotowano przede wszystkim w branży naftowej – wartość eksportu czarnego złota wyniosła bowiem prawie 28 miliardów koron.
Najnowsze dane SSB pokazują, że w listopadzie największym źródłem norweskich dochodów była ropa naftowa – w skali miesiąca wartość eksportowanego surowca wyniosła aż 27,9 miliarda koron. To największa kwota, jaką Norwegom udało się osiągnąć od 2014 roku i aż 54,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie rok temu. Ogromne zyski wynikają przede wszystkim z wysokiej ceny ropy, która utrzymywała się na średnim poziomie 62 dolarów za baryłkę.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas