Nie będzie tak źle: większość strajków nie dojdzie do skutku, uczniowie konsekwentni Komunikat prasowy
Monika Pianowska 24 maja 2019
12:12

Nie będzie tak źle: większość strajków nie dojdzie do skutku, uczniowie konsekwentni

Skomentuj
Chociaż mediacje znacznie przekroczyły przewidywany deadline, związkowcy z LO Stat zjawili się w piątek w pracy. wikimedia.org/ fot. Brage.aronsen/ CC BY-SA 4.0
Zapowiadany na dzisiaj strajk nawet 7 tys. nauczycieli w 21 norweskich gminach został odwołany. W obecności Państwowego Mediatora udało się wypracować porozumienie między związkami Unio i KS. Wyjątek stanowią stołeczni reprezentanci Akademikerne (grupy zrzeszającej osoby z wyższym wykształceniem), a konkretnie pracownicy ratusza w Oslo. 24 maja o godzinie 10:00 rozpoczęli strajk, który ma uderzyć głównie w polityków. Widmo strajku nauczycieli zawisło głównie nad uczniami, którzy dzisiaj podchodzą do kolejnego etapu egzaminów końcowych. Mogą się one jednak odbyć bez przeszkód.
Ci uczniowie jednak, których testy nie obowiązują, zgodnie z planem wyszli na ulice norweskich miast, by protestować przeciwko działaniom władz niewywiązującym się z umowy klimatycznej. W skali globalnej organizatorzy spodziewają się 1500 manifestacji w 118 krajach świata. 31 ze strajków będzie miało miejsce w Norwegii. To powtórka z marca, choć w mniejszej skali. Podczas gdy kilka miesięcy temu w imieniu walki z globalnym ociepleniem protestowało ok. 20 tys. uczestników z kraju fiordów, dziś szacuje się, że na ulice wyjdzie z transparentami ok. 10 tys. uczniów.
Reklama
Odetchnąć z ulgą mogły również m.in. osoby, które liczyły dziś na załatwienie spraw urzędowych w takich instytucjach jak NAV czy Skatteetaten. 24 maja bowiem mógł się także rozpocząć strajk związkowców zatrudnionych w sektorze publicznym. Chociaż ostatecznym terminem na wypracowanie konsensusu między LO Stat , YS Stat, Akademikerne i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego miała być czwartkowa północ, a mediacje przedłużyły się o ponad 12 godzin, pracownicy uniwersyteccy, policjanci i urzędnicy zjawili się rano w pracy. Rozmowy, głównie na temat wysokości emerytur, w obecności Mediatora Państwowego trwają.
Zdjęcie: wikimedia.org/ fot. Brage.aronsen/ CC BY-SA 4.0
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas