Komunikat prasowy

Mniej gmin i okręgów oraz nowe nazwy: tak od 2020 roku wygląda mapa Norwegii

Maja Zych

04 stycznia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Mniej gmin i okręgów oraz nowe nazwy: tak od 2020 roku wygląda mapa Norwegii

Teraz mieszkańcy będą musieli przyzwyczaić się też do nowych nazw oraz obszarów, które obejmują. Samuel Han / unsplash

Z początkiem 2020 roku weszła w życie uchwalona ponad dwa lata temu reforma regionalna, która od początku budziła duże kontrowersje wśród lokalnej społeczności. Dzięki niej znacząco zmienia się bowiem podział administracyjny Norwegii – z mapy nie tylko „zniknie” kilka gmin (kommune) i okręgów (fylke), ale też dla wielu osób wydłuży się odległość do usług publicznych, takich jak m.in. urzędy.
Politycy zapowiadają jednak, że nowe zmiany nie wpłyną negatywnie na życie mieszkańców, którzy szybko powinni przyzwyczaić się do zmodernizowanego podziału administracyjnego Norwegii.

Połączono kilka okręgów

Zamiast dotychczasowych 19 okręgów od nowego roku na mapie Norwegii widnieje ich jedynie 11. Parlament zdecydował się bowiem połączyć część z dotychczasowych regionów w większe obszary administracyjne  taka sytaucja miała m.in. miejsce w przypadku rejonów Troms i Finnmark czy Oppland i Hedmark, które noszą teraz wspólną nazwę Innlandet.
Tak prezentuje się nowy podział Norwegii na okręgi.
Tak prezentuje się nowy podział Norwegii na okręgi. Av Regjeringen.no (stortingsvedtak). – https://www.regjeringen.no/no/tema/kommuner-og-regioner/kommunereform/regionreform/nye-fylker/id2548426/, Offentlig eiendom, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66705772

Te okręgi są połączone ze sobą od 1 stycznia 2020 roku:

•Hordaland i Sogn og Fjordane

•Aust-Agder i Vest-Agder

•Vestfold i Telemark

•Oppland i Hedmark

•Buskerud, Akershus i Østfold

•Troms i Finnmark

Będzie mniej gmin

Zgodnie z rządową reformą zmieni się także liczba norweskich gmin, z których aż 119 zostanie połączonych i stworzy 47 nowych, większych obszarów administracyjnych.
Tak nazywają się nowe gminy objęte reformą:
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok