Komunikat prasowy

Hurtigruten odwołuje rejsy, ale nie uniknie kary. Pasażerów zarażonych COVID-19 przybywa

Agnieszka Wiśniewska

03 sierpnia 2020 13:26

Udostępnij
na Facebooku

Hurtigruten wstrzyma trasy trzech swoich statków, wśród nich MS Spitsbergen. wikipedia.org / licencja CC BY-SA 4.0 autor: Isak Løvik

Norweska linia promowa Hurtigruten anuluje wszystkie rejsy ekspedycyjne do odwołania. Policja chce wszcząć śledztwo, a gminy przeprowadzają testy na obecność wirusa. Zgłoszono kolejnych dwóch pasażerów rejsów MS Roald Amundsen z pozytywnym wynikiem na COVID-19. W sumie testy dotąd wykazały 39 zarażonych – 36 osób to członkowie załogi i 3 pasażerów.
Policja przeprowadzi śledztwo przeciwko linii Hurtigruten, która nie zastosowała się do zaleceń Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) i o wystąpieniu wirusa COVID-19 wśród osób przebywających na statku poinformowano pasażerów dopiero dwa dni po odkryciu pierwszej infekcji wśród personelu.
3 sierpnia policja w Tromsø rozpoczyna dochodzenie w sprawie nowego ogniska infekcji koronawirusa na statku MS Roald Amundsen.
Od 1 sierpnia policja w Tromsø bada sprawę, a od dziś rozpoczyna dochodzenie w sprawie popełnionego przestępstwa. Naruszona została ustawa o chorobach zakaźnych, co podlega karze grzywny lub więzienia.

Wszystkie rejsy odwołane

Wszystkie rejsy z MS Roald Amundsen, MS Fridtjof Nansen i MS Spitsbergen zostały odwołane, zarówno na wodach Norwegii, jak i poza nimi. Ograniczenia nie mają wpływu na rozkład między Bergen i Kirkenes.

– Jedynym odpowiedzialnym wyborem jest zawieszenie wszystkich rejsów ekspedycyjnych do czasu uzyskania całkowitej pewności, że możemy prowadzić naszą działalność zgodnie ze wszystkimi wymaganiami władz, a także z jeszcze bardziej surowymi restrykcjami, które sami wprowadziliśmy – napisał  3 sierpnia 2020 roku w komunikacie linii dyrektor generalny Hurtigruten, Daniel Skjeldam.
Tweet FHI dotyczący liczby zarażonych osób na statku MS Roald Amundsen.

Zarażonych przybywa

2 sierpnia gmina Drammen poinformowała o kolejnym pasażerze rejsu linii Hurtigruten, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem. Również Rogaland przekazało FHI informację o kolejnym pozytywnym wyniku testu u innego pasażera statku MS Roald Amundsen. Zarażeni uczestniczyli w rejsach w innych terminach.
Rejsy z Hurtigrutenem dookoła Svalbardu odbywały się w dniach 7-24 i 25-31 lipca. Po tym, jak u członków załogi statku potwierdzono zarażenie koronawirusem, blisko 400 pasażerów będzie musiało przejść 10-dniową kwarantannę, liczoną od dnia opuszczenia statku. Podróżni narażeni na zakażenie koronawirusem zarejestrowani są w 69 gminach. Policja wciąż próbuje skontaktować się z niektórymi z pasażerów, aby poinformować ich o konieczności poddania się kwarantannie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram