Gminy otrzymają dodatkowe wsparcie: rząd wprowadzi podatek od łososia Komunikat prasowy
Emil Bogumił 12 maja 2020
10:09

Gminy otrzymają dodatkowe wsparcie: rząd wprowadzi podatek od łososia

Skomentuj
Gminy zyskają na nowym podatku nawet 500 mln NOK. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Brataffe
Ministerstwo Finansów poinformowało 12 maja o zamiarze wprowadzenia nowego podatku. Jak czytamy w komunikacie, rząd proponuje wprowadzenie daniny od łososia, pstrąga i pstrąga tęczowego w norweskim budżecie na 2021 rok. Wpływy, szacowane na 500 mln NOK, miałyby zasilić konta gmin czerpiących zyski z akwakultury.
Tak zwana „opłata produkcyjna” wynosiłaby 40 øre za kilogram wyprodukowanego łososia, pstrąga i pstrąga tęczowego. Powinna zostać wprowadzona 1 stycznia 2021 roku. Sektor komunalny zyska na niej 12 miesięcy później. Przemysł hodowli rybnej jest w kraju fiordów niezwykle ważny. – Przemysł akwakultury jest dużym i ważnym sektorem Norwegii, który przyczynia się do znacznego tworzenia zysków i miejsc pracy. [...] Norwegia jest jednym z niewielu miejsc na świecie, w których klimat i warunki naturalne sprzyjają wydajnej hodowli łososia w morzu. Dlatego oczywiste jest, że część środków należy zwrócić społeczeństwu poprzez podatek produkcyjny – powiedział minister finansów Jan Tore Sanner.

Zmiany w finansowaniu sektora komunalnego

Wprowadzenie nowego podatku związane jest z szerszym planem, dotyczącym gmin czerpiących zyski z akwakultury. Od 2017 roku otrzymywały one część zysków ze sprzedaży zezwoleń na prowadzenie hodowli. Środki przekazywane były za pośrednictwem Funduszu Akwakultury. Po korekcie budżetowej, gminy powinny otrzymać w 2020 i 2021 roku 1 mld NOK.

Od 2022 roku, poszczególne gminy otrzymają 25 proc. środków pochodzących ze sprzedaży zezwoleń. Reszta pieniędzy trafi do budżetu państwa. Utracone zyski zrekompensuje podatek od produkcji łososia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas