Akcje linii lotniczych drożeją na giełdzie w Oslo: miliardowe wsparcie dla SAS, Norwegian rezygnuje z umowy z Boeingiem Komunikat prasowy
Emil Bogumił 30 czerwca 2020
10:47

Akcje linii lotniczych drożeją na giełdzie w Oslo: miliardowe wsparcie dla SAS, Norwegian rezygnuje z umowy z Boeingiem

Skomentuj
Umowa z Boeingiem jest warta ponad 100 mld NOK. wikimedia.org - Norwegian Air Shuttle - Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Choć ruch międzynarodowy został przywrócony, linie lotnicze wciąż walczą
o utrzymanie. Projekt nowego planu ratunkowego przedstawił SAS. Z kolei Norwegian zrezygnował z zakupu 97 samolotów Boeinga. Działania przyczyniły się do wzrostu wartości akcji spółek na giełdzie.
W pierwszych notowaniach giełdy w Oslo, akcje Norwegiana były na 8-procentowym plusie. Później wzrost wyhamował, jednak zatrzymał się na poziomie trzech proc. W tym samym czasie, akcje SAS zyskały stabilny trend wzrostu – 1,9 proc. Przedstawiciele obu linii lotniczych są obserwowani przez ekonomicznych ekspertów po tym, jak 30 czerwca ogłoszono dwie ważne decyzje – pakiet pomocowy dla SAS oraz zerwanie umowy Norwegiana z Boeingiem.

Norwegian zyska setki miliardów koron

Jak informują przedstawiciele Boeinga, wartość samolotów, których zakup odwołał Norwegian, sięga 12,65 mld dolarów. Oznacza to, że przewoźnik zaoszczędzi na transakcji 122,34 mld NOK. Ceny nie zawierają rabatów, które Norwegian mógłby otrzymać od producenta. Norwegian anuluje umowę zakupu pięciu samolotów Boeing 787 Dreamliner i 92 samolotów Boeing 737 Max. Jak informuje E24, rozwiązana zostanie również umowa serwisowa. W specjalnym oświadczeniu, przedstawiciele Norwegiana informują, że konserwacja używanych obecnie Boeingów naraziła spółkę na straty. – Norwegian jest wieloletnim klientem Boeinga. Podobnie jak z wieloma innymi przewoźnikami, którzy przeżywają trudny czas, pracujemy nad tym, aby znaleźć rozwiązanie sprawy – poinformował rzecznik Boeinga w rozmowie z E24.
Linie lotnicze walczą z kryzysem, który zaczął się w połowie marca.
Linie lotnicze walczą z kryzysem, który zaczął się w połowie marca. Źródło: pixabay.com / CC0 Public Domain
Z kolei Skandynawskie Linie Lotnicze (SAS) poinformowały o porozumieniu w sprawie planu ratunkowego, który miałby zabezpieczyć przyszłość spółki. Wsparcie zapowiedzieli główni udziałowcy – Dania, Szwecja oraz rodzina Wallenberg. Prośbę o pomoc otrzymała również Norwegia. Kraj fiordów zgodził się przeznaczyć 500 mln NOK na utrzymanie tras krajowych, które są obsługiwane przez SAS.

Plan naprawczy SAS sięga 14,8 mld NOK. Zakłada podwyższenie cen akcji, działania giełdowe obecnych akcjonariuszy oraz wypuszczenie nowych akcji. Spółka skorzysta również z działań podjętych już przez Norwegiana – część długów zostanie przekształcona na akcje.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas