Komunikat prasowy

9 na 10 pilotów SAS chciało ratować młodszych kolegów. Mieli poświęcić swoje etaty

Monika Pianowska

05 sierpnia 2020 10:09

Udostępnij
na Facebooku

Wypowiedzenia dla 1,9 tys. pracowników ze Szwecji, 1,7 tys. z Danii, i ok. 1,3 tys. z Norwegii oznaczają uszczuplenie personelu SAS o prawie połowę SAS materiały prasowe

Piloci SAS są w stanie poświęcić swoje godziny pracy, aby nie zwolniono ich młodszych kolegów po fachu, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 179 kapitanów zatrudnionych w skandynawskich liniach lotniczych. 166 respondentów wyraziło chęć, aby przez rok pracować przez 90 do 50 proc. swojego etatu, gdyby miało to pomóc zachować mniej doświadczonym swoje stanowiska.
Reklama
Pomysłodawcą ankiety jest kapitan Jo Sirum, przewodniczący ds. bezpieczeństwa SAS, pisze Dagens Næringsliv. Chociaż jej wyniki okazały się jednoznaczne, a propozycja zmniejszenia wymiaru godzin pracy starszych pilotów padła podczas negocjacji między przedstawicielami związków zawodowych pilotów i załogi pokładowej, nie udało się dojść w tej kwestii do porozumienia. Zamiast tego pod koniec kwietnia skandynawski przewoźnik ogłosił redukcję nawet 5 tys. miejsc pracy z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.
Wypowiedzenia dla 1,9 tys. pracowników ze Szwecji, 1,7 tys. z Danii, i ok. 1,3 tys. z Norwegii oznaczają uszczuplenie personelu SAS o prawie połowę. Wskutek tej decyzji pracę straciło 560 pilotów, w tym 200 norweskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram