Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegowie w Polsce po obejrzeniu filmu o powstaniu warszawskim: „Nie wiedzieliśmy. Ale będziemy pamiętać o 17.” Historia
Hanna Jelec 01 sierpnia 2018
12:53

Norwegowie w Polsce po obejrzeniu filmu o powstaniu warszawskim: „Nie wiedzieliśmy. Ale będziemy pamiętać o 17.”

17
Skomentuj
O symbole związane z powstaniem warszawskim zapytaliśmy zarówno Polaków, jak i przebywających w Polsce zagranicznych turystów. Wyniki ankiety były zaskakujące. MN
Pamięć, powaga i szacunek dla powstańców. A do tego przejmująca cisza, gdy punktualnie o 17 w całym kraju zabrzmią syreny. 1 sierpnia Polska po raz 74. oddaje hołd uczestnikom powstania warszawskiego. Sprawdziliśmy, ilu przechodniom trzeba przypomnieć o „godzinie W” i 1 sierpnia 1944. O symbol powstania z ciekawości zapytaliśmy Polaków i obcokrajowców przebywających na wakacjach w Gdańsku. Wszystkim, którzy nie słyszeli o powstaniu, pokazaliśmy film. Reakcje były bezcenne.
1 sierpnia mija kolejna, 74. już rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Punktualnie o godz. 17 zabrzmią syreny alarmowe w całym kraju, by przypomnieć rodakom o poległych w walce za Warszawę. Dziennikarka Mojej Norwegii postanowiła sprawdzić, ilu Polaków rzeczywiście pamięta o rocznicy. O symbol Polski Walczącej i datę powstania zapytała przechodniów jednego z najbardziej turystycznych miast w Polsce – Gdańska.
Na ulicy nie brakowało dziś osób z koszulkami z emblematem Polski Walczącej, a wśród ankietowanych znaleźliśmy nawet mieszkańca stolicy z tatuażem słynnego znaku.
Na ulicy nie brakowało dziś osób z koszulkami z emblematem Polski Walczącej, a wśród ankietowanych znaleźliśmy nawet mieszkańca stolicy z tatuażem słynnego znaku. Źródło: MN

„Czy znacie ten symbol?”

Wśród ankietowanych znaleźli się zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy. Przechodnie zostali zapytani o znak Polski Walczącej i datę wybuchu powstania warszawskiego. Wyniki były zaskakujące. Symbol rozpoznawali najczęściej Polacy w wieku powyżej 35 lat, a wielu z nich przybyło na gdański Jarmark Dominikański z... Warszawy.
Na pytanie o znajomość symbolu Polski Walczącej, niezależnie od miejsca pochodzenia, pozytywnie odpowiedziały wszystkie osoby starsze – aż 16 ankietowanych. Najgorzej wypadła młodzież. Z 27 ankietowanych o rocznicy i symbolu doskonale wiedziały… 2 osoby. 14 odpowiedziało, że „zna ten symbol, ale nie pamięta, co to”, a aż 11 młodych bezradnie wzruszało ramionami. Kilka razy padało też wytłumaczenie: „Nie wiem, nie interesuję się patriotyzmem”. Jeden z młodych mężczyzn w koszulce Polski Walczącej odpowiedział stekiem wyzwisk.
Wielu Polaków postanowiło dziś uczcić pamięć o powstańcach flagami Polski umieszczonymi przy samochodach.
Wielu Polaków postanowiło dziś uczcić pamięć o powstańcach flagami Polski umieszczonymi przy samochodach. MN

„Nie mieliśmy pojęcia”

O powstanie zostało zapytanych także 39 obcokrajowców, którzy do Gdańska przyjeżdżają teraz wyjątkowo tłumnie – to m.in. Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi, Niemcy, Anglicy, Koreańczycy, Szwajcarzy, Ukraińcy, Gruzini i Rosjanie.

O wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 r. słyszało niewielu. Udało się jednak znaleźć 4 cudzoziemców, którzy rozpoznali symbol Polski Walczącej. O powstaniu wiedział obywatel Niemiec, przebywający tu na wakacjach Amerykanin oraz pracujący w Polsce Ukrainka i Gruzin. Wszyscy z nich przyznali, że „interesują się historią”.
Znaleźliśmy czterech obcokrajowców, którzy wiedzieli o powstaniu warszawskim. Na pytanie o znajomość symbolu Polski Walczącej pozytywnie odpowiedzieli obywatele Niemiec, USA, Gruzji oraz Ukrainy. Wszyscy przyznali, że interesują się wydarzeniami historycznymi.
Znaleźliśmy czterech obcokrajowców, którzy wiedzieli o powstaniu warszawskim. Na pytanie o znajomość symbolu Polski Walczącej pozytywnie odpowiedzieli obywatele Niemiec, USA, Gruzji oraz Ukrainy. Wszyscy przyznali, że interesują się wydarzeniami historycznymi. MN
Wśród ankietowanych nie brakowało oczywiście norweskich turystów. Tym, którzy nigdy nie słyszeli o wydarzeniach z 1 sierpnia, pokazano wzruszający film krążący po serwisie YouTube. Reakcje cudzoziemców były bezcenne. – Nie mieliśmy pojęcia o powstaniu. Ale będziemy pamiętać o godz. 17, gdy usłyszymy sygnał – mówią Norwegowie przebywający na wakacjach w Gdańsku.
There is a city
Wy też możecie pokazać, że pamiętacie o rocznicy – nawet będąc poza krajem. Zatrzymajcie się na moment o „godzinie W”, a w wolnej chwili udostępnijcie nagranie o odważnych rodakach swoim norweskim znajomym! Pod tym linkiem znajdziecie także tekst o powstaniu napisany specjalnie dla Norwegów.

O godz. 17 (czyli tzw. „godzinie W”) zawyją syreny w całej Polsce. To właśnie o tej porze 1 sierpnia 1944 rozpoczęło się powstanie warszawskie. Oddziały armii powstańczej nie otrzymały wsparcia od wojsk radzieckich, a to zapewnione przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię było ograniczone. Słabo uzbrojeni powstańcy walczyli dzielnie, jednak upadli po 63 dniach. Podczas 2 miesięcy walk poległo ok. 16 tys. osób, 20 tys. było rannych, a 15 tys. wzięto do niewoli. W wyniku walk i nalotów niemieckich zginęło od 150–200 tys. ludności cywilnej.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
sobek22
sobek22 15-08-2018 18:00

LewySierpowy napisał:
karsk napisał:
Psy szczekaja , karawana idzie dalej.
Za komuny za takie szczekanie dostalibyscie piatke od nauczyciela, ale koledzy zagoniliby do budy. Dzisiaj jest demokracja i burki nagrody raczej sie nie doczekaja.
Czesc i chwała bohaterom !

W tym momencie sam szczekasz bezmyslnie.180.000 ofiar glupiej decyzji nie przemawia?Powtarzasz tylko stary schemat,powiedz klamstwo 100 razy a stanie sie prawda.Smiejemy sie jak ruski szli pod odstrzal bez mozliwosci odwrotu,a nasi niby jacy byli,jak kaczki dali sie wystrzelac i niby co sa bohaterami? w ktorym miejscu?180 000 ofiar plus cale miasto zniszczone,a 100 km dalej czekala armia wyzwolencza,ktora czolgami i dzialami moglaby przepedzic hitlerowcow bez wiekszych zniszczen.Ale nie Ci byli zli bo czerwoni,wiec sami czerwona krew przelalismy za widzimisie wichrzycieli ktorzy nie mysleli przyszlosciowo i teraz tacy sami idioci nami rzadza wciskajac kult powstancow czy zolnierzy wykletych na chinskich koszulkach.Jeden wielki zyg wywoluje u mnie to wszystko


a tatus UBek i emeryturke zabrali

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Psy szczekaja , karawana idzie dalej.
Za komuny za takie szczekanie dostalibyscie piatke od nauczyciela, ale koledzy zagoniliby do budy. Dzisiaj jest demokracja i burki nagrody raczej sie nie doczekaja.

Czesc i chwała bohaterom !

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 14-08-2018 13:30

bojfraoszlo napisał:
....Polacy nie są w stanie obronić sie przed....
....własną głupotą
....własną zawišcią
....nienawišcią do innych Polakòw o odmiennych poglądach...
...nienawiscia do Niemcow,Francuzow,Rosjan,czarnych(poza klerem),żółtych,zielonych,gejòw,lesbijek,
....i ostatnio piłkarzy.....hahuhahahus
.....sryyyyy zapomniałem o ....rowerzystach!

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 14-08-2018 13:28

....Polacy nie są w stanie obronić sie przed....
....własną głupotą
....własną zawišcią
....nienawišcią do innych Polakòw o odmiennych poglądach...
...nienawiscia do Niemcow,Francuzow,Rosjan,czarnych(poza klerem),żółtych,zielonych,gejòw,lesbijek,
....i ostatnio piłkarzy.....hahuhahahus
...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 14-08-2018 12:06

napisał:
Racja! Zawsze bylo wiadomo, ze to Polacy pokonali hitlerowskie Niemcy. Malo kto o tym wie, ale taka jest prawda. Jedyna prawda!!!!!!!
Nic by bez nas nie istnialo! Nawet Chiny by nie istnialy.
Zawsze mi sie glupio wydawalo, ze Ojczyzna ma najwiekszy pozytek z ludzi ktorzy zyja i jej sluza Ale to przeciez bzdura! Za Ojczyzne nalezy ginac!, umierac!
Umrzec ze starosci to wstyd!!!!!


Hmm, czyli dobry, prawdziwy Polak i patriota to trup?

Idac dalej ta mysla...jeszcze tyle milionow Polakow bezczelnie zyje, zamiast oddac zycie w dobrej sprawie. Ojczyzne trzeba bronic przed gender, roznymi odmiencami, uchodzcami, drugim i trzecim sortem.....
Uff, lista jest dluga.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 03-08-2018 07:03
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 02-08-2018 16:17

Mieliśmy po Czesku myślec, nie wzniecać powstania bo Niemcy nie pozwalają? A przepraszam, jak to sie ostatnio wmawiało ludziom, to nie Niemcy tylko faszyści. Po polskich interwencjach Niemcy przeprosili jako Niemcy w tym roku. Jesli duży cię pokona a wybijesz mu przy okazji zęby to on i inni duzi beda woleli zaatakować kogoś kto zębów nie wybija i od razu sie poddaje. W naszym narodzie zawsze byli tacy, którzy mówili: a po co nam polonez jak mogę mieć passata, a po co nam stocznie skoro Niemcy maja, a po co nam 500+ skoro cała zachodnia Europa ma takie cóś? No i przez takich trzeba było emigrować... Warto obchodzić takie uroczystości ze względu na pamięć o umarłych i by przypominać nam i innym ze z nami nie ma tak łatwo, my sie nigdy nie poddajemy!

22
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas