Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Muzeum Narodowe w Oslo notuje milionowe straty, a warszawskie... kwitnie dzięki funduszom norweskim Aktualności
Monika Pianowska 18 marca 2017
08:00

Muzeum Narodowe w Oslo notuje milionowe straty, a warszawskie... kwitnie dzięki funduszom norweskim

Skomentuj
Muzeum Narodowe statsbygg.no
Podwojone ceny biletów i zadowalająca liczba odwiedzających nie wystarczyła Muzeum Narodowemu w Oslo do uniknięcia problemów finansowych. W 2016 roku instytucja zanotowała milionowe straty. Tymczasem już w maju dzięki funduszom norweskim zostanie otwarte na nowo Muzeum Warszawy.
Reklama

Coraz więcej zwolenników kultury w Norwegii?

Według raportu dyrektora Auduna Eckhoffa w zeszłym roku norweskie Muzeum Narodowe odwiedziło ponad 650 tysięcy osób, co w porównaniu z rokiem 2015 daje wynik wyższy o 20 proc. Najwięcej ciekawskich przyciągnęła ekspozycja stała oraz wystawa „Japonomania”.

Zysk z samych biletów w 2016 roku wzrósł do 14 milionów, a to dlatego, że cena wejściówek do instytucji wzrosła dwukrotnie. Ponadto oprócz pomocy ze strony Ministerstwa Kultury Muzeum Narodowe czerpie zyski ze sprzedaży biletów oraz produktów z muzealnego sklepu. W 2016 roku otrzymało 400 milionów od sponsorów.

Liczby nie są sprzymierzeńcami muzeum

Mimo to ustępujący z funkcji dyrektora Muzeum Narodowego w Oslo Audun Eckhoff nie uniknął strat finansowych, które według jego raportu w przypadku ubiegłego roku wyniosła 12,6 milionów koron.

Dyrektor Eckhoff tłumaczył, że muzeum liczyło się z ujemnym bilansem, ponieważ na 2016 rok zaplanowało zakup 94 dzieł sztuki za łączną kwotę 17 milionów koron. Powiększenie muzealnych zbiorów i minusowy budżet nie wpłyną negatywnie na przyszłoroczną ofertę instytucji.

Progres w obliczu kryzysu

Mimo ogromnej straty można jednak mówić o poprawie wyników w porównaniu z rokiem 2015, kiedy to muzeum zanotowano ponad 19 milionów koron na minus”. Wtedy tłumaczono niekorzystny wynik zmianami w systemie wypłacania emerytur. Nie zmienia to faktu, że od roku 2014 Muzeum Narodowe w Oslo nie przynosi zysków.

W skład norweskiego Muzeum Narodowego wchodzą Muzeum Sztuki Współczesnej, Galeria Narodowa i Muzeum Architektury. Ponadto muzeum udostępnia ekspozycje wystawiane na terenie zarówno całego kraju, jak i za granicą, a w 2020 roku planuje otworzyć swój kolejny oddział przy Vestbanen.
Siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej w Oslo.
Siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej w Oslo. wikimedia.org

Dzieje Warszawy w nowej odsłonie

Jednocześnie dzięki udziałowi Norwegów w maju bieżącego roku otworzy się na nowo Muzeum Warszawy. 11 kamienic Starego Miasta stanowiących siedzibę warszawskiej instytucji odrestaurowano przy wsparciu funduszy norweskich.

Projekt OdNowa, obejmujący modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów muzeum, a także realizację nowej wystawy głównej, został wsparty kwotą ponad 10 milionów złotych. Budynek muzeum został również dostosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo: zamontowane zostały zarówno windy, jak i podnośniki czy podesty.

Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik podkreślił znaczenie nowego muzeum i wyraził dumę, że Norwegia może przyczyniać się do tak ważnych projektów. Fundusze Norweskie wspierają Muzeum Warszawy od prawie dziesięciu lat.

Jakie atrakcje czekają w maju odwiedzających stołeczne muzeum?

W ramach projektu Muzeum OdNowa po czterech latach pracy zwiedzającym zostanie udostępniona nowa wystawa główna  – Rzeczy warszawskie  – 21 gabinetów tematycznych, np. gabinet syren warszawskich, suwenirów, pocztówek, planów i map. Oprócz tego na zainteresowanych będą czekać biblioteka, czytelnia i kino, a także punkt widokowy.

Muzeum przygotowało również bogaty program dla dzieci i dla dorosłych, spacery po Starówce, otwarte warsztaty weekendowe dla rodzin z dziećmi.


Źródła: aftenposten.no, abcnyheter.no, amb-norwegia.pl

Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Multinor LOGO białe
Planujesz wziąć kredyt w Norwegii?
Sprawdź warunki Strzałka BOKSY
Eff.14,0%, 65000kr, 5 år, Etab.950kr, Tot.89093kr
Przejdź do witryny Zasób 1

Bliżej nas