Historia

Narodowy Dzień Zwycięstwa: obchody końca II wojny światowej w Polsce i Norwegii

Magda Berbeć

08 maja 2017 13:09

Udostępnij
na Facebooku

II Wojna Światowa commons.wikimedia.org - Varden - public domain

8 maja mijają 72 lata od zakończenia II wojny światowej. W Polsce obchodzimy tę datę jako Narodowy Dzień Zwycięstwa, natomiast w Norwegii, oprócz wyzwolenia kraju, świętuje się również Dzień Weterana.
8 maja 1945 to dzień, w którym miała miejsce kapitulacja III Rzeszy, a w Europie zakończyły się działania wojenne.
Gen. Jodl podpisuje w Reims kapitulację Wehrmachtu.
Gen. Jodl podpisuje w Reims kapitulację Wehrmachtu. wikimedia.com
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Nie tylko koniec wojny

8 maja świętuje się w Norwegii Dzień wyzwolenia (Frigjøreingsdagen). Ale oprócz uczczenia kapitulacji niemieckich sił zbrojnych, w kraju obchodzony jest również Dzień Weterana (Veterandagen) oraz jeden z 16 oficjalnych dni wywieszania flagi (flaggdag).
8 maja w całej Norwegii odbywają się oficjalne uroczystości. Reprezentanci rządu oraz sił zbrojnych biorą w tym roku udział w 12 różnych obchodach na terenie kraju.

Główne uroczystości mają miejsce w twierdzy Akershus, gdzie zaplanowano m.in. przemówienie premier Erny Solberg.

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy od niedawna

Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy w Polsce od niedawna, wcześniej zakończenie II wojny światowej świętowano bowiem 9 maja pod nazwą „Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności”.

Podobnie jak w Norwegii, w całej Polsce odbywają się uroczyste obchody 8 maja. Przedstawiciele władz państwowych wraz z kombatantami wzięli udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przemawiał na nich m.in. minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz.
Reklama

Polski wkład w bitwę o Narwik

8 maja jest również inną istotną rocznicą w historii zarówno Polski, jak i Norwegii. To właśnie tego dnia w 1940 roku Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich dotarła do Harstad na północy Norwegii, gdzie wzięła później udział w bitwie o Narwik.
Źródła: forsvaret.no, mon.gov.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram