Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Historia

Dumny lew czy kolory wolności? Norweska flaga ma już 200 lat

Emil Bogumił

08 maja 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Flaga jest w Norwegii postrzegana jako symbol społeczeństwa oraz demokracji. Fot. materiały prasowe Storting

Przed dwoma stuleciami przedstawiciele Stortingu stanęli przed dylematem, jaką flagą powinni posługiwać się Norwegowie. Debatowali nad osiemnastoma propozycjami. Obecna była projektem numer trzy. Została wybrana w maju 1821 roku.
Reklama
Z okazji tej rocznicy Storting przygotował szereg wydarzeń towarzyszących. Propozycje zawierające szkice 18 flag znajdą się na plakatach. Mieszkańcy kraju fiordów będą mogli obejrzeć je przy Eidsvolls plass przez cały maj. Poza budynkiem parlamentu pozostanie dostępna do końca lata. Wystawa dostępna jest także w internecie, gdzie towarzyszy jej szereg artykułów tłumaczących historię norweskiej flagi.

Coś więcej niż flaga

Parlamentarzyści zwracają uwagę, że dyskusja nad norweską flagą towarzyszyła Norwegom w najważniejszych momentach historii. Debatowano nad nią szczególnie w 1814 roku, gdy kraj fiordów walczył o niezależność od Danii oraz Szwecji, ale i przez cały XIX wiek. Dyskusja wróciła także po zakończeniu II wojny światowej.
Jak informują historycy, wiele projektów flagi zawierało lwa.

Jak informują historycy, wiele projektów flagi zawierało lwa. Fot. Storting

- Flaga jest efektem pracy Stortingu. Została wybrana przez przedstawicieli ludu i jest jednym z najsilniejszych symboli naszej wspólnoty i demokracji. Stanowi ważne przypomnienie naszych korzeni, rozwoju demokracji i tego, kim jesteśmy. Wskazuje, że żyjemy w wolnym kraju z demokratyczną konstytucją - komentuje rolę flagi Tone Wilhelmsen Trøen, przewodniczący Stortingu.

Wieloletni przedmiot sporu

Historia flagi zasługuje na uwagę - mówi na łamach NTB historyczka Marthe Hommerstad. Flaga była przedmiotem debat i kontrowersji. Politycy dyskutowali nad nią aż do uzyskania niemal jednogłośnego stanowiska. Udało się to w maju 1821 roku. - O wyglądzie flagi zdecydowały osoby, które bały się o przyszłość i konstytucję - zaznacza Hommerstad.
Jedna z propozycji przedstawionych w maju 1814 roku.

Jedna z propozycji przedstawionych w maju 1814 roku. Fot. Storting

Projekt obecnej flagi Norwegii, podczas debaty w 1821 roku, otrzymał numer trzeci. Jego autorem był Fredrik Meltzer. Po dogłębnej dyskusji przedstawiciele Stortingu doszli do wniosku, że wybiorą flagę w kolorach wolności. Ważna dla Norwegów wartość została wyrażona trzema kolorami - czerwonym, białym i niebieskim.

Zgodnie z obowiązującą symboliką, kolor niebieski symbolizuje bliskość i związki z morzem. Czerwień wskazuje na krew przelaną przez żołnierzy walczących o niepodległość. Podobnie jak w przypadku polskiej flagi, wskazuje również na odwagę mieszkańców. Biel utożsamiana jest z czystością i szlachetnymi czynami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

09-05-2021 00:36

minip.70 napisał:
Dumny Lew - bez zartow!
Jesli juz to cos malego,obslizglego i niezbyt madrego.
Na ten przyklad: Ameba!
- jest biala (czyli niewinna)
- ma zwiazek z morzem (tez pasuje)
- porusza sie ruchem pelzakowatym (jak wiekszosc tutejszych)
Poza tym,brak okreslonego ksztaltu. Czyli mozna bedzie ja malowac,jak sie komu podoba i pasuje!
Reasumujac: trafione w 10tke!

Moze sie podziel sekretem bycia dumnym z siebie, albo jak to zrobic ( ? ) zamiast kazdego tygodnia pierdolic o \"dumnych\" orlach, lwach, amebach...
Reasumujac trafione w 10tke- hejtujesz, zeby zniechecic Polakow do Norwegii.
Jestes muzulmaninem? Katolikiem? Buddysta? Judaista?
Jestes Polakiem? Norwegiem? Iranczykiem? Porzuconym dzieckiem? Odrzuconym partnerem?
A moze chcesz udowodnic jak bezradni jestesmy na obelgi on line?
Jakie masz intencje udzielajac sie nad tym forum? Kazda wypowiedzia wyrazasz niechec, pogarde do Norwegii i jej mieszkancow w tym glownie do Polakow.
Nie cierpisz Polakow, Norwegow, siebie czy generalnie nie znosisz ludzi? Nie bede wnikac w pochodzenie, rase, preferencje seksulane i polityczne...
Znajdz jaja czlowieku. Bo na razie jest zle. Bardzo zle dla czytelnikow.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram