Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

pozwolenie na prace i na pobyt WAZNE - Norwegia

Czytali temat:
Edyta Fosciak Kamiler22 marek14 (847 niezalogowanych)
12 Posty
Julia stanczyk
(j.kup.)
Wiking
witam!!!

mam pytanie odnośnie pozwolenia na pobyt i na prace...
mianowicie przyjechal do mnie brat i szuka pracy, wszedzie dostaje oferty pracy, ale nikt nie chce go zatrudnic bez w/w dokumentow...ja jestem w norwegii 2 lata i kiedy przyjechalam musialam miec najpierw umowe o prace i dopiero z tym dokumentem moglam zalatwiac pozostale formalnosci, czy moze mi ktos wyjasnic na czym teraz to polega

bardzo prosze
i z gory dziekuje
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Hilton)
Wiking
j.kup. napisał:
witam!!!

mam pytanie odnośnie pozwolenia na pobyt i na prace...
mianowicie przyjechal do mnie brat i szuka pracy, wszedzie dostaje oferty pracy, ale nikt nie chce go zatrudnic bez w/w dokumentow...ja jestem w norwegii 2 lata i kiedy przyjechalam musialam miec najpierw umowe o prace i dopiero z tym dokumentem moglam zalatwiac pozostale formalnosci, czy moze mi ktos wyjasnic na czym teraz to polega

bardzo prosze
i z gory dziekuje


Hmmm, hmmm...
Teraz to polega na tym, ze Polacy jako obywatele kraju nalezacego do unii europejskiej nie potrzebuja pozwolen na pobyt i prace. Juz od ponad roku Potrzebna jest tylko rejestracja w UDI i formalnosci z numerem personalnym.
Po prostu ci pracodawcy nie chca zatrudnic twojego brata i stosują wymowke, a ze twoj brat tez nie posiada wiedzy w temacie, to daje sie robic w bambuko.
Najlepiej niech odpowiedzia na prosbe o pozwolenie bedzie pierwsze zdanie z mojego posta ( bez hmmm hmmm ).
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Julia stanczyk
(j.kup.)
Wiking
BARDZO DZIEKUJE
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
51 Postów
krzysztof paradoks
(paradoks)
Nowicjusz
Mysle ze zlatwoscia znajdziesz przepisy na stronie UDI chyba nawet po polsku ale do trzech miesiecy pracodawca moze zatrudnic pracownika z wspolnoty(tak slyszalem nie czytalem zaznaczam) bez odpowiedniego pozwolenia.To jest wlasnie czas na zalatwienie formalnosci-skatt np itd.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1416 Postów

(Zuzu)
Maniak
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
549 Postów
Grzegorz K
(Grzes203)
Wyjadacz
A jeszcze formalniej to robi się tak:
Brat potrzebuje oferty pracy na papierze czyli arbeidstilbud, wypełnia to pracodawca wyrażając tym samym chęć zatrudnienia.
www.udi.no/PageFiles/17274/Arbeidstilbud.pdf
Z tym dokumentem należy udać się na najbliższy posterunek policji lub do UDI (po uprzedniej rejestracji na stronie internetowej UDI) tam dostaje się dokument zwany registrerigsbevis i z tym papierkiem załatwia się resztę tj.: karta podatkowa, numer personalny i meldunek.
Pracować można oczywiście bez tych dokumentów jak już wspomniano wcześniej z tym że bez karty podatkowej dostaje się połowę wypłaty bo druga połowa zostaje jako zaliczka na podatek.
Procedura załatwienia wszystkich wymaganych dokumentów (rejestracja, karta podatkowa, numer personalny i konto w banku) trwa około dwóch tygodni czyli do wypłaty można się wyrobić.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Julia stanczyk
(j.kup.)
Wiking
jeszcze raz bardzo serdecznie dziekuje za wszystkie informacje
pozdrawiam
julka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok