Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pozwolenie na pobyt a polskie blachy. - Norwegia

Czytali temat:
(875 niezalogowanych)
3 Posty

(Raduszek)
Wiking
Witam wszystkich!Potrzebuje porady.W Norwegii mieszkam już troszkę.Dwa miesiące temu przyjechała do mnie żona z córeczką.Przebywały dotychczas turystycznie,wiem ,że można w ten sposób przebywać w Norwegi 90 dni. Zona nie pracuje,opiekuje się dzieckiem w domu.Moje pytanie brzmi,jak długo po otrzymaniu pozwolenia na pobyt i numeru personalnego żona będzie mogła jeździć na polskich blachach?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
875 Postów
Daria C
(daris)
Maniak
Czyli nie chodzi o pozwolenie tylko o blachy-niezly chwyt Nie odpowiem Ci konkretnie na to pytanie bo niewiem jak dlugo,wiem tylko ze jakis czas mozna-strasznie kontroluja takie samochody,ale tez raczej nie przedluzylby sie czas jazdy na tych blachach po otrzymaniu przez nia pozwolenia Niewiem jak oni to sprawdzaja ale to chyba nie gra roli.Moze jest jakis konkretny czas...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
352 Posty
Katarzyna Jakubowska
(Katarzyna)
Stały Bywalec
Raduszek,

Rozumiem, że teraz żona i pociecha są z Tobą na zasadzie łączenia rodzin? Nie chcieliście takiego rozwiązania od samego ich przyjazdu?

Temat możliwości poruszania się po polskich blachach pojawiał się niejednokrotnie na forum. Musisz poszperać. Przepisy są dość restrykcyjne, wielu jeżdżących opiera się na tym co usłyszeli od kolegi, nie upewniając się u źródła. Ostatnio widziałam samochód, który wcześniej miał polskie numery - pozostawiony bez blach na poboczu ulicy...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
50 Postów
jaj haj
(che)
Nowicjusz
Tutaj znajdziesz odpowiedz na wszystkie pytania zwiazane z uzywaniem pojazdu zarejestrowanego za granica,wiem ze jest rowniez strona w jezyku polskim,ale nie potrafie jej znalezc

www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?i...entid=44780#Pendlere
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
87 Postów
Michał Polak
(korepetytor)
Początkujący
Nieodpowiedni link... Pendlere dotyczy osob regolarnie odwiedzajach rodzine poza granicai Norwegii.

Kort om tema:
Kjøretøy: Bruk av utenlandsregistrert kjøretøy i Norge
Publisert: 17.01.2007
Dersom du er bosatt i utlandet, kan du bruke utenlandsregistrert kjøretøy i Norge. Dette gjelder for deg som jobber midlertidig i Norge, og for deg som pendler mellom arbeidsstedet i Norge og bopelen i utlandet.

Avgiftsfri innførsel og midlertidig bruk
Pendlere
Midlertidig bosatt i Norge

Det er en del krav som må være oppfylt før du kan bruke utenlandsregistrert bil i Norge.

Du kan også kontakte Tollvesenets informasjonssenter på telefon 0 30 12. Ringer du fra et annet land enn Norge, kan du kontakte Tollvesenet på telefon +47 22 86 08 50.

Det er ikke tillatt å innføre motorkjøretøy til Norge avgiftsfritt som flyttegods. Kjøretøyet må i de fleste tilfeller fortolles og registreres med norske kjennetegn.

Er du i tvil om du har rett til å bruke utenlandsregistrert kjøretøy i Norge, bør du kontakte Tollvesenet. Eventuelle brudd på regelverket betyr at du må betale avgifter for kjøretøyet. Det vil også kunne bli beregnet tillegg til avgiftsbeløpet.

Avgiftsfri innførsel og midlertidig bruk
Reglene for avgiftsfri innførsel og midlertidig bruk finnes i forskrift om avgiftsfri innførsel og midlertidig bruk av utenlandsregistrert motorvogn i Norge.
Forskriften gjelder også for utenlandsregistrerte tilhengere og campingvogner.

Hovedregelen er at et utenlandsregistrert motorkjøretøy bare kan brukes av deg som har fast oppholdssted utenfor Norge. Motorkjøretøyet kan heller ikke brukes til ervervsmessig transport i Norge.

Pendlere
Personer som pendler mellom Norge og et annet land eller som bor midlertidig i Norge, kan på nærmere vilkår bruke utenlandsregistrert motorkjøretøy. Dette gjelder de som pendler til arbeid i Norge fra utlandet. Det kreves enten at personen pendler hver dag, eller oppholder seg i utlandet minst 185 dager i løpet av 12 måneder. Vedkommende må ikke være innmeldt i norsk folkeregister og kan heller ikke ha ektefelle eller barn under 18 år bosatt i Norge.

Personer som arbeider i Norge og som har felles hjem med ektefelle eller barn under 18 år bosatt i utlandet, kan også bruke utenlandsregistrert motorkjøretøy i Norge. Det kreves at han eller hun jevnlig besøker ektefelle eller barn i utlandet, normalt minst en gang i måneden. Ektefelle eller barn kan/må ikke være innmeldt i norsk folkeregister.

Oppfyller du disse kravene, behøver du ikke søke Tollvesenet om kjøretillatelse. Du bør ha med dokumentasjon i kjøretøyet som viser at du oppfyller kravene. Du finner eksempler på slik dokumentasjon i forskriftens paragraf 8.

Zrodlo: www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?i...o&parentid=44780
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty

(Raduszek)
Wiking
Wczoraj prosiłem o pomoc,a dziś już mam potwierdzone informacje dotyczące tematu.Pozwolenie na pobyt żona i córka otrzymały na zasadzie"łączenie rodzin".Pomimo ,ze żona jest tutaj dwa miesiące z dniem otrzymania pozwolenia nie może prowadzić samochodu zarejestrowanego w Polsce.Pozdrawiam wszystkich!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok