Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca przy zbiorach - Norwegia

25 Postów
Mariusz Nowak
(Griffjard)
Wiking
Witam wszystkich forumowiczów.

Jak wiadomo wszyscy, którzy pracują w Norwegii muszą posiadać kartę podatkową (Skattekort), która podaje, ile podatku pracodawca musi potrącić z płacy pracownika przed dokonaniem wypłaty.
O ile wiem (tak mnie poinformowano), aby otrzymać kartę podatkową trzeba stawić się w jednym z lokalnych urzędów podatkowych (Skatteetaten) i:
1. Okazać ważny dokument tożsamości.
2. Złożyć wniosek o wydanie karty podatkowej na formularzu RF-1209
3. Udokumentować swój dochód poprzez okazanie umowy o pracę lub pisemnej oferty pracy. Jeśli pracujesz na zlecenie dla agencji pracy tymczasowej lub podobnej firmy, musisz również posiadać potwierdzenie zlecenia.

I teraz mam pytanie: Ile czeka się na wydanie karty podatkowej po złożeniu w/w druku-wniosku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
102 Posty
iza nowak
(nowa2014)
Początkujący
Griffjard napisał:
Witam wszystkich forumowiczów.

Jak wiadomo wszyscy, którzy pracują w Norwegii muszą posiadać kartę podatkową (Skattekort), która podaje, ile podatku pracodawca musi potrącić z płacy pracownika przed dokonaniem wypłaty.
O ile wiem (tak mnie poinformowano), aby otrzymać kartę podatkową trzeba stawić się w jednym z lokalnych urzędów podatkowych (Skatteetaten) i:
1. Okazać ważny dokument tożsamości.
2. Złożyć wniosek o wydanie karty podatkowej na formularzu RF-1209
3. Udokumentować swój dochód poprzez okazanie umowy o pracę lub pisemnej oferty pracy. Jeśli pracujesz na zlecenie dla agencji pracy tymczasowej lub podobnej firmy, musisz również posiadać potwierdzenie zlecenia.

I teraz mam pytanie: Ile czeka się na wydanie karty podatkowej po złożeniu w/w druku-wniosku?


okolo 2-3 tygodni
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mariusz Nowak
(Griffjard)
Wiking
To długo. Zatem nie mogę podjąć pracy przed wydaniem tej karty ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mariusz Nowak
(Griffjard)
Wiking
To znaczy chodzi mi o to skąd pracodawca będzie wiedział ile potrącać na podatek? (on elektronicznie chyba dostaje informację czy się mylę?)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
102 Posty
iza nowak
(nowa2014)
Początkujący
Griffjard napisał:
To znaczy chodzi mi o to skąd pracodawca będzie wiedział ile potrącać na podatek? (on elektronicznie chyba dostaje informację czy się mylę?)

spokojnie zacznij pracowac, i tak wyplaci dopiero po miesiacu a ty juz bedziesz miec skattekort.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Green Green
(Green)
Wiking
Wszystko zależy od Skatu gdzie bedziesz składał wniosek,ja czekałem 7 dni,a pracę mozesz podjąć nie zapomnij zarejestrować się na policji o pozwolenie na pracę
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mariusz Nowak
(Griffjard)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź. To dobra wiadomość. Chociaż liczyłem na zaliczki co tydzień tzn. jak czytam ten internet, to jeżeli chodzi o pracę sezonową, to wszędzie napotykam płatności w okresach tygodniowych (czasami czytam o dniówkach).

Masz może wiedzę na temat komunikacji tzn. czy lepiej wziąć roaming u mojego operatora czy tam np. na kartę u operatora w MyCall.

Słyszałem też, że z wynajmem pokoju dużo zachodu jest, nie wspominając, że drogo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mariusz Nowak
(Griffjard)
Wiking
Zaraz ale tam jak planuje powyżej 6 miesięcy o ile pamiętam. Ja planuje do 3 miesięcy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
Griffjard napisał:
To długo. Zatem nie mogę podjąć pracy przed wydaniem tej karty ?Brak logiki w tym zdaniu, zwłaszcza iż z powyższego twojego opisu co i jak,
wynika iż rozumiesz trochę tutejszy system podatkowy.
Zawsze jest tak, że jak pierwszy raz się rejestrujesz, to mija jakiś określony czas administracyjny, by wszystko zweryfikować.
Podpisz umowę o pracę, poproś o zgodę na adres do korespondencji,
złóż w skatt dokumenty i pracuj.
Dokument papierowy powinien dojść tak jak napisano wyżej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

()
Wyjadacz
Green napisał:
Wszystko zależy od Skatu gdzie bedziesz składał wniosek,ja czek.ałem 7 dni,a pracę mozesz podjąć
nie zapomnij zarejestrować się na policji o pozwolenie na pracę

BZDURA.
W Norwegi nie ma czegoś takiego jak pozwolenie na pracę.
Jest natomiast pozwolenie na pobyt i to dopiero, powyżej trzech miesięcy legalnego pobytu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok