Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Perimttering a mieszkanie w Polsce - Norwegia

Czytali temat:
pe100 (1026 niezalogowanych)
80 Postów
Jacek Nester
(czx)
Początkujący
Czy podczas permitteringu (tymczasowego bezrobocia) można mieszkać w Polsce i pobierać zasiłek dla bezrobotnych (jeśli jest się pracownikiem pracującym w systemie rotacyjnym) ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Krzysztof Draszczuk
(mgrdrakis)
Wiking
Bardzo dobre pytanie, do NAVu.

Najlepiej zapytać u źródła, żeby nie było później problemów.
Z broszury wynika jednak, iż będąc na permie/dagu, powinieneś być osobą aktywnie poszukującą pracy.
Tak więc teoretycznie/praktycznie powinieneś być w NO.

Jest również opcja zasiłku dla osób szukających pracy w UE (trwa chyba 3 miesiące tylko), wtedy mozesz być poza NO. [Tu zaczynają się troszkę schody. Ostatnio w informacjach podawali że chcą to ukrócić. Szukasz pracy w PL płacą jak UP w PL a nie w NO, ale to w planach]

Procedury jednak są jak dla mnie na tyle zawiłe, że radziłbym Tobie uzyskać porady osoby która w ostatnim czasie przeszła przez podobną sytuację, bądź bezpośrednio w NAV.

Pozdrawiam i powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
80 Postów
Jacek Nester
(czx)
Początkujący
ale na permitteringu nie mogę podjąć nowej pracy a tym samym nie ma sensu jej szukanie, ponieważ moja umowa z obecną firmą nie została zerwana. będę tylko odesłany na tymczasowe bezrobocie.I gdy firma znajdzie dla mnie zajęcie wrócę do pracy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Krzysztof Draszczuk
(mgrdrakis)
Wiking
To nie jest istotą czy firma zerwała całkowicie umowę czy zredukowała Tobie tymczasowo czas pracy do 0 h tygodniowo.

Masz być osobą poszukującą pracy według nich.

Masz aktywnie poszukiwać pracy (nawet na permie) a jeżeli w tym czasie firma cię wezwie wracasz

Poczytaj broszury z NAVu w Pl.

Ewentualnie zapytaj w swoim Navie czy mają osobę która mówi po Polsku (coraz częstsze,gdyż zjawisko u nich wzrasta)

Broszurka NAV po Polsku

www.nav.no/Polski/_attachment/152674?=true&_ts=13d1aa9a3f0

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
Bzdura na resorach !.
Będąc na Premitteringu / urlopowanie z Firmy, płatne przez NAV /.
Nie szuka się żadnej pracy, nie ma nawet takiego prawnego obowiązku.
Niemniej trzeba być bezwzględnie do dyspozycji tak firmy jak i NAV.
Ponieważ pracodawca ma prawo zadzwonić i kazać przyjechać do pracy nawet na jedną godzinę.
O ile się nie przyjedzie ma obowiązek zgłosić do NAV iż nie wykonano polecenia.
NAV też ma prawo wezwać takiego delikwenta i zaproponować prace zastępczą .

Jeżeli natomiast chce się wyjechać do Polski to nie ma żadnego problemu, w kontrolce zgłasza się urlop i spokojnie jedzie, leci lub idzie na piechotę.
Jednak jak wiadomo Urlopy w Norwegi nie są płatne.
Reasumując :
Wyjechać możesz jednak zgłaszasz ten fakt na piśmie szefowi on wyraża zgodę na dany okres z takim dokumentem idziesz do NAV kserujesz i dajesz ksero a na dokumencie żądasz potwierdzenie odbioru.
NAV może wydać zgodę a nie musi. Jak wyda zgodę to przerywa wypłacanie zasiłku i tyle .
Po urlopie wraca się i idzie do NAV odwiesić płatności o ile firma nie ma nadal pracy.
I to tyle w sprawie Permitteringu - urlopowania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Krzysztof Draszczuk
(mgrdrakis)
Wiking
A to ciekawe że ludziom permitowanym z NAVu, każą joblogi wypełniać.

To niby co podpucha z ich strony.

Firma daje papier na permit 3 miesiące, a oni przekierowują na dagpenger??
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
80 Postów
Jacek Nester
(czx)
Początkujący
mgrdrakis napisał:

Masz aktywnie poszukiwać pracy (nawet na permie) a jeżeli w tym czasie firma cię wezwie wracasz

Pozdrawiam


Tak być może jest tylko zastanawiam się co by się stało gdybym rzeczywiście znalazł inną prace.
Bo po pierwsze wcale nie chce jej zmieniać gdyż liczę że za kilka miesięcy będą mnie znów potrzebować.
Ale po drugie jesli w tym czasie znajde firme która mnie zechce zatrudnic i w takiej sytuacji moja obecna firma na sile mi znajdzie nawet najglupsze obowiazki zeby mnie powstrzymac przed odejsciem od nich , to tym sposobem u nowej firmy bede juz spalony. Tym samym bede wlasciwie dzialal na wlasna szkodę. No ale logiki w urzedach czasem brakuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
80 Postów
Jacek Nester
(czx)
Początkujący
gagatek napisał:

Ponieważ pracodawca ma prawo zadzwonić i kazać przyjechać do pracy nawet na jedną godzinę.
O ile się nie przyjedzie ma obowiązek zgłosić do NAV iż nie wykonano polecenia.


Czytałem dziś gdzieś że w razie wezwania przez moją obecną firmę mam jeden bądź dwa dni na stawienie się w pracy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1165 Postów
Prz Jar
(PJo)
Maniak
czewrony napisał:
mgrdrakis napisał:

Masz aktywnie poszukiwać pracy (nawet na permie) a jeżeli w tym czasie firma cię wezwie wracasz

Pozdrawiam


Tak być może jest tylko zastanawiam się co by się stało gdybym rzeczywiście znalazł inną prace.
Bo po pierwsze wcale nie chce jej zmieniać gdyż liczę że za kilka miesięcy będą mnie znów potrzebować.
Ale po drugie jesli w tym czasie znajde firme która mnie zechce zatrudnic i w takiej sytuacji moja obecna firma na sile mi znajdzie nawet najglupsze obowiazki zeby mnie powstrzymac przed odejsciem od nich , to tym sposobem u nowej firmy bede juz spalony. Tym samym bede wlasciwie dzialal na wlasna szkodę. No ale logiki w urzedach czasem brakuje.


skladasz wypowiedzenie i po sprawie no chyba ze wolisz przez jakiś czas brać 60% wyplaty
Masz jaja to rob by tobie bylo dobrze jak nie to siedz i placz :'(
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok