Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zmiany dotyczace swiadczen rodzicielskich - Norwegia

Czytali temat:
Mariusz Lewandowski Kasia K (767 niezalogowanych)
20 Postów
Mateo Skowron
(1Mateo1)
Wiking
Witam,
chcialbym sie dowiedziec kilku informacji zwiazanych z urodzeniem dziecka w Norwegii.
Ja pracuje od 5 lat w Norwegii kontrakt 100%.
Poznalem dziewczyne i bedziemy mieli dziecko, ona nie pracuje i nie pracowala w Norwegii.
Dziecko planuje urodzic w Norwegii.
Jaki w zwiazku z tym nalezy sie zasilek (urlop macierzynski, tacierzynski).
Wiem ze pierwsze 3 tygodnie przed narodzinami jak i 6 tygodni nalezy sie mamie.
Wiem rowniez ze mama moze otrzymac becikowe.
Czytalem ze nawet jak otrzyma becikowe i gdy ojciec dziecka wypracowal sobie prawo do zasilku tacierzynskiego to moze z niego skorzystac i wziac 29 tygodni 80% platnego albo 39 tygodni 100% platnego. Ostatnie info nie wiem czy jest aktualne.
Wiem ze przepisy sie zmienily z dniem 1 lipca tego roku.
Urlop macierzynski zostal wyduzony 80% 59 tygodni, 100% 49 tygodni.
Od 1 lipca dlugosc urlopu macierzynskiego i tacierzynskiego bedzie wynosic po 14 tygodni.
W zaleznosci od wysokosci skladek zostaje do podzialu 18(100%) lub 28 tygodni ( 80%).

Znajac moja sytuacje jaki mi sie nalezy zasilek? Czy mimo becikowego otrzymanego przez zone ja moge pobierac traciezynskie? I czy moje dane sa aktualne czy jest to 29/39 tygodni?

z powazaniem

Mateo
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
1Mateo1 napisał:
gdy ojciec dziecka wypracowal sobie prawo do zasilku tacierzynskiego to moze z niego skorzystac i wziac 29 tygodni 80% platnego albo 39 tygodni 100% platnego.

to chyba lepiej wziąć 39 tygodni 100% płatnego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
20 Postów
Mateo Skowron
(1Mateo1)
Wiking
tu sie pomylilem oczywiscie 39 tygodni 80% i 29 tygodni 100%, chodzi mi jednak o weryfikacje danych, nie wiem czy moje info jest aktualne, chce sie dowiedziec jak sytuacja ma miejsce obecnie ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Justyna Dobrowolska
(JustynaADVOKATFULLMEKTIG)
Wiking
Najlepiej pytac u zrodla a wiec w Navie.
Ponizej link do str navu.
www.nav.no/Familie/Svangerskap%2C+f%C3%B...nger+ved+f%C3%B8dsel
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
20 Postów
Mateo Skowron
(1Mateo1)
Wiking
zgadza sie, jednak wiadomo jak to w Navie nie chca mowic za wiele, z mojego doswiadczenia najlepiej jest z nimi rozmawiac jesli ma sie juz jakies informacje, inaczej chca zbyc jak najszybciej czlowieka ... dlatego pytam ludzi na forum bo wydaje mi sie ze nie jestem jedyny w takiej sytuacji ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
czarna owca
(czarnaowca)
Wiking
Zeby bylo becikowe to najpierw łączenie rodzin by sie przydalo chyba, jesli zona tu nie ma zadnych praw poki co...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok