Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Szósta podwyżka stóp procentowych. Kolejna w grudniu

Natalia Szitenhelm-Smeja

03 listopada 2022 10:38

Udostępnij
na Facebooku
1
Szósta podwyżka stóp procentowych. Kolejna w grudniu

Komitet ds. Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej Norges Bank podjął dziś jednomyślną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego. /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

Norges Bank po raz szósty w tym roku podniósł stopy procentowe, tym razem o 0,25 punktu procentowego, ustalając główną stopę procentową na poziomie 2,50 proc.
Norweski Bank Centralny już wcześniej zapowiadał, że kolejna - po wrześniowej - podwyżka stóp nastąpi w tym miesiącu. 3 listopada prezes Norges Banku Ida Wolden Bache potwierdziła, że główna stopa procentowa wzrasta z 2,25 proc. do 2,50 proc. W oświadczeniu prasowym prezes tłumaczy, że norweska gospodarka notuje dużą aktywność, a bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie.

Inflacja wyższa niż oczekiwano

- Inflacja cen dalej rośnie i jest wyraźnie powyżej naszego celu 2 proc. Podnosimy więc stopy procentowe, aby ją ograniczyć  - mówi Ida Wolden Bache. 

Norges Bank tłumaczy, że inflacja w Norwegii wzrosła bardziej niż oczekiwano, a rynek pracy wydaje się być w trudniejszym położeniu, niż zakładały wcześniejsze prognozy. Bank zapowiada także, że najprawdopodobniej w grudniu nastąpi kolejna podwyżka stóp.
W 2022 trzy razy z rzędu - w czerwcu, sierpniu i wrześniu - stopę procentową podnoszono o pół punktu procentowego.

W 2022 trzy razy z rzędu - w czerwcu, sierpniu i wrześniu - stopę procentową podnoszono o pół punktu procentowego.Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Ciężkie czasy dla gospodarki

Najnowszy raport Konfederacji Przedsiębiorców (NHO) pokazuje, że norweska gospodarka znacznie wyhamuje. Szacuje się, że aktywność spadnie zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale 2023, po zastoju w czwartym kwartale tego roku. Zmniejszy się popyt na norweskie towary i usługi. - Banki centralne muszą podnieść stopy procentowe, aby zapobiec utknięciu inflacji na wysokim poziomie - uważa NHO.
Norges Bank, MojaNorwegia
Reklama

ReklamaŹródło: gjeldsmonitor

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Boruta123 Diabeł

05-11-2022 05:29

Biegnij goju po kredyt do zyda do dzyda zakredytuj się po sam sufit u zyda a on będzie cie dymal i ustalał stopy procentowe tetr dla goji nic więcej.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok