Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jak obniżyć raty kredytu w Norwegii? Istnieją trzy podstawowe sposoby Finanse i kredyty
Artykuł sponsorowany 02 grudnia 2017
08:00

Jak obniżyć raty kredytu w Norwegii? Istnieją trzy podstawowe sposoby

11
Skomentuj
Nawet po latach od zaciągnięcia kredytu warto porozmawiać z bankiem o nowych warunkach jego spłaty. fotolia.com/ fot. Comugnero Silvana/ royalty free
Chociaż kredyt w założeniu ma pomóc nadwyrężonemu domowemu budżetowi, często okazuje się, że regularne uiszczanie rat – szczególnie w przypadku kilku różnych kredytów – to rzecz problematyczna.
Mimo harmonogramów spłat rozpisanych przez banki, niektórym klientom trudno zachować płynność finansową i kontrolować swoje wydatki. Z czasem też, z założenia optymalna wysokość miesięcznej raty, z różnych przyczyn zaczyna przytłaczać. Istnieją jednak sposoby, by ją obniżyć. Trzy z nich opisujemy w artykule.

Wydłużenie spłaty kredytu gotówkowego

Wysokość miesięcznych zobowiązań może pomóc obniżyć renegocjacja kredytu z bankiem, w którym został on zaciągnięty. Można na przykład spróbować wydłużyć okres spłaty, ponieważ im kwota kredytu będzie rozłożona na więcej rat, tym pojedyncza rata będzie niższa.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że paradoksalnie kredyt tym samym stanie się droższy w końcowym rozrachunku. Zmniejszając wysokość miesięcznej raty, klient godzi się zatem jednocześnie na więcej odsetek. Właśnie to powoduje, że znacznie wzrosną koszty całego kredytu.

Z takiej sytuacij można mimo wszystko wyjść obronną ręką, kiedy pożyczkę – nawet po decyzji o wydłużeniu okresu kredytowania – spłaci się wcześniej.

Na oprocentowanie – bo to ono tak naprawdę ustala ratę miesięczną – wpływa zdolność kredytowa. Im lepsza zdolność, tym lepsze oprocentowanie i tym niższa rata.~Piotr Prądzyński, doradca finansowy firmy Multinor

Osoby, które zaciągnęły kredyt już jakiś czas temu, także powinny rozważyć rozmowę z bankiem w sprawie obniżenia kwoty miesięcznej raty – rynek kredytowy bowiem jest płynny i dlatego warunki, na które dana osoba zgodziła się parę lat temu, niekoniecznie muszą być wciąż tak samo korzystne.

Refinansowanie długów

Kolejnym sposobem na obniżenie miesięcznej raty jest refinansowanie, czyli konsolidacja kilku pożyczek w jedną i sposób na pozbycie się dużej ilości zobowiązań oraz płacenia wysokich odsetek i prowizji. Opcja refinansowania okazuje się korzystna szczególnie dla osób, które mają więcej niż jedno zadłużenie, na przykład na dwóch kartach kredytowych i posiadają dodatkowo kredyt w banku.

Konsolidując długi, można nie tylko uporządkować finanse, ale też znacznie obniżyć miesięczne wydatki.

W takim przypadku odsetki i prowizje płaci się aż trzy razy, bo są to trzy osobne zobowiązania – refinansując długi, zapłacić trzeba będzie tylko raz. Bank spłaca wówczas wyżej oprocentowane kredyty i może złożyć korzystniejszą ofertę. Klient natomiast zyskuje jedno oprocentowanie, jedno zobowiązanie i jednego kredytodawcę, z którym załatwi wszystkie formalności.

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja długów to spłata poprzednich zadłużeń za pomocą nowego, korzystniejszego kredytu. W praktyce oznacza to zaciągnięcie kolejnego, większego kredytu na pokrycie starych długów. O kredyt z opcją refinansowania można się ubiegać zarówno na spłatę pożyczek, jak i długów na kartach kredytowych.

Spłacając zadłużenie, wyrabia się dodatkowo zdolność kredytową, dlatego można liczyć na lepsze warunki i niższe oprocentowanie. W ten sposób da się zaoszczędzić nawet tysiące koron. Dodatkowo refinansowanie ułatwia kontrolę nad wydatkami i zwiększa przejrzystość domowego budżetu.

Wybierając propozycje banków, warto zwrócić uwagę na wysokość prowizji oraz oprocentowania kredytu. To od nich w głównej mierze zależy, czy konsolidacja okaże się opłacalna.

Ubieganie się o kredyt z opcją refinansowania nie jest bardziej skomplikowane niż ubieganie się o zwykły kredyt. Podstawowym warunkiem jego udzielenia jest jednak to, że zostanie on w całości lub w określonej części przeznaczony na spłatę starych zadłużeń.

Banki oferują obecnie kredyty z opcją refinansowania długów nawet do 500 000 NOK z maksymalnym terminem spłaty do 15 lat.
Popularnym rozwiązaniem jest także pożyczenie większej sumy, z której część przeznacza się na spłatę starych długów, a część na wybrany przez siebie cel. Na przykład, jeśli ma się do spłaty 80 000 NOK, a potrzebuje dodatkowych 40 000 NOK, to korzystniejszą opcją będzie wzięcie kredytu na 120 000 NOK, a nie kolejnego niższgo (na 40 000 NOK).

A może by tak... przejść do konkurencji?

Raty kredytu gotówkowego można obniżyć także dzięki przeniesieniu kredytu do innego banku. Przed decyzją o zmianie należałoby jednak porównać tabele prowizji i opłat dotychczasowego banku oraz nowego. Warto dla ogólnego rozeznania zestawić oferty norweskich banków z polskimi.

Konkurencyjna placówka zechce zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta, a także najprawdopodobniej będzie egzekwować pokrycie dodatkowych kosztów, jak opłata za wcześniejszą spłatę kredytu, prowizja pobierana przez refinansujący bank czy ubezpieczenie.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
ad wolanski
ad wolanski 02-12-2017 20:29

a kiedy będzie krach w norweskim rynku nieruchomości? bańka jest już solidnie napompowana...

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 02-12-2017 17:24

trzeba byc debilem zeby nie brac kredytu w tym kraju jak ma sie mozliwosc tylko dobrze sie dogadaca bra co daja na mieszkanie czy dom mozna smialo miec 2,3% czyli nic
jak ktos ma problem ze splata w terminie kredytu to jest nieudacznikiem zyciowym ktory w zyciu i tak nic nie osiagnie,
po to wyjezdzacie za geanice w wiekszosci aby cos zmienic, polepszyc w zyciu

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas