Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Edukacja

Egzaminy ustne odwołane w całym kraju. Decyzja minister edukacji

Natalia Szitenhelm-Smeja

27 maja 2021 12:22

Udostępnij
na Facebooku
Egzaminy ustne odwołane w całym kraju. Decyzja minister edukacji

- Najnowsze dane pokazują, że tak wielu uczniów przebywa w kwarantannie, że w sumie nie jest uzasadnione przeprowadzanie egzaminu ustnego - mówi Guri Melby. /zdjęcie ilustracyjne flickr.com/CC BY-NC-SA 2.0/Foto: Martin Andersson/KD

Guri Melby, szefowa resortu edukacji, 27 maja potwierdziła odwołanie wiosennych egzaminów ustnych dla uczniów szkół średnich i ponadpodstawowych. Na decyzję wpłynął m.in. strajk nauczycieli, który rozpoczął się w czwartek rano.
Oprócz tego na odwołanie egzaminów ustnych duży wpływ miała również sytuacja epidemiczna w wielu gminach na terenie kraju - w sumie kilka tysięcy uczniów przebywa obecnie w kwarantannie. - Przez cały czas byiśmy świadomi, że dzieją się rzeczy, które uniemożliwiają nam realizację tego, co zaplanowaliśmy. W tej chwili w kwarantannie znajduje się kilka tysięcy uczniów i kilkuset nauczycieli. Są powody, by sądzić, że taki stan rzeczy utrzyma się w nadchodzących tygodniach - powiedziała Melby 27 maja na konferencji prasowej.
Dodała, że resort edukacji podjął decyzję jeszcze przed rozpoczęciem strajku nauczycieli, jednak protest związkowców tylko umocnił postanowienie o odwołaniu egzaminów.
Egzaminy ustne odwołano dla uczniów klas 10 ungdomsskole i klas 3 videregående skole. 

Uczniowie szkół prywatnych, studenci prywatnych uczelni i ci, którzy muszą zdać egzamin, aby uzyskać dyplom, nadal muszą podejść do egzaminów ustnych.

Guri Melby uważa, że bardzo istotne jest równe traktowanie wszystkich uczniów, dlatego egzaminy odwołuje się we wszystkich gminach, a nie tylko tam, gdzie presja infekcji jest wysoka.

Guri Melby uważa, że bardzo istotne jest równe traktowanie wszystkich uczniów, dlatego egzaminy odwołuje się we wszystkich gminach, a nie tylko tam, gdzie presja infekcji jest wysoka. flickr.com/CC BY-NC-SA 2.0/Foto: Katarina Theis-Haugan/KD

Najpierw pisemne, teraz ustne

W lutym Ministerstwo Edukacji zdecydowało o odwołaniu egzaminów pisemnych dla tej samej grupy uczniów. Decyzję argumentowano faktem, że w dobie pandemii egzaminy pisemne nie są odpowiednią miarą wiedzy.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok