Wzrost cen już widoczny. Najbardziej niepokoi podwyżka za prąd i produkty rolne Biznes i gospodarka
Maja Zych 11 sierpnia 2018
08:00

Wzrost cen już widoczny. Najbardziej niepokoi podwyżka za prąd i produkty rolne

4
Skomentuj
Straty w rolnictwie mają bezpośrednie przełożenie na ceny produktów na sklepowych półkach. MN
Według najnowszych danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) od lipca zeszłego roku wskaźnik towarów i usług konsumpcyjnych w Norwegii wzrósł o 3 proc., podczas gdy wzrost o aż 0,7 proc. zanotowano jedynie podczas ostatniego miesiąca. Do rosnących tendencji przyczyniły się głównie szybujące w górę ceny jedzenia oraz elektryczności, które spowodowane są długotrwałą suszą, która miała miejsce nad fiordami tego lata.
Dla mieszkańców oznacza to dużo większe wydatki na podstawowe produkty i usługi. W ciągu ostatniego miesiąca mieszkańcy Norwegii zaoszczędzić mogli jedynie na cenach ubrań podczas letnich wyprzedaży.
Reklama

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) – czyli indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, określający miarę inflacji i deflacji. Obliczany jest na podstawie cen towarów i usług na rynku detalicznym oraz danych o przeciętnych wydatkach i budżetach gospodarstw domowych.

Lipiec ciężkim miesiącem

Największy wzrost dla cen w Norwegii odnotowano podczas ubiegłego miesiąca, kiedy to ceny energii elektrycznej i produktów spożywczych poszybowały w górę.

Wzrost cen o 3,8 proc. zaobserwować można było w przypadku niemal wszystkich artykułów spożywczych, a w szczególności mięsa, mleka, sera, jajek oraz owoców. Ma to ścisły związek z ubogimi plonami rolników, którzy z powodu suszy zarobili w tym roku o około 5,5 koron mniej niż przewidywano.

Na dużo niższe ceny mogli liczyć jedynie klienci sklepów odzieżowych, które prześcigały się w sezonowych wyprzedażach i promocjach.
Tak zmieniał się indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych z czerwca na lipiec w 2017 i 2018 roku.
Tak zmieniał się indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych z czerwca na lipiec w 2017 i 2018 roku. Dane: SSB

Prąd poszybował w górę

Ceny prądu wraz z ceną wynajęcia sieci (nettleie) wzrosły o 37 proc. w ciągu ostatniego roku, podczas gdy ceny paliwa o 9,8 proc. Specjaliści z  Urzędu ds. Cieków Wodnych i Energetyki zapowiadają, że w tym roku przeciętny Norweg zapłaci za prąd średnio 3000 koron więcej niż w ubiegłym. Dotychczasowe podwyżki mogą być jednak dopiero początkiem – susza i przerwy produkcyjne mają się odbić także na cenach energii elektrycznej w najbliższych latach.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 11-08-2018 17:54

AR_MALACH napisał:
Chyba każdy ma sąsiada \'wieśniaka\'\' (chodowca bydła) więc o mięsko nie musimy na całe szczęście umartwiać stojąc w tych długich kolejkach.

...w artykule bylo o zywnosci w Norwegii
..gdzie ty masz swojego ,,wiesniaka,, tutaj?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
N-H
N-H 11-08-2018 17:21

Pisząc hodowca ... Zastanówmy się... Gdzie Dany " wieśniak "skończył edukację ...

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
mag. Cossarcs
mag. Cossarcs 11-08-2018 14:26

Chyba każdy ma sąsiada 'wieśniaka'' (chodowca bydła) więc o mięsko nie musimy na całe szczęście umartwiać stojąc w tych długich kolejkach.

-18
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 11-08-2018 10:18

Odkąd pamiętam to mamy klęskę urodzaju albo susze.
Zawsze się znajdzie powód aby podnieść ceny.

36
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas