Biznes i gospodarka

Wyższe podatki i lepsze zasiłki. Socjalistyczna Lewica rozpoczyna negocjacje budżetowe z rządem

Emil Bogumił

13 listopada 2023 11:32

Udostępnij
na Facebooku
Wyższe podatki i lepsze zasiłki. Socjalistyczna Lewica rozpoczyna negocjacje budżetowe z rządem

Rządowy projekt ustawy budżetowej różni się od propozycji SV m.in. w wymiarze podwyżki świadczeń socjalnych. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

Partia Socjalistycznej Lewicy (SV) zaprezentowała projekt alternatywnego budżetu państwa. Ugrupowanie domaga się większej redystrybucji finansów publicznych. Politycy organizacji są głównymi partnerami rządu w uchwalaniu najważniejszej ustawy w roku.
9 listopada Socjalistyczna Lewica przedstawiła plan alternatywnego budżetu państwa. Partia chciałaby o 15 mld NOK podwyższyć opłaty i podatki w 2024 roku. Łącznie wpływy państwa miałyby zwiększyć się o 28 mld NOK. Do najważniejszych propozycji należą:

  • podwyżka podatku majątkowego (zwiększenie wpływów państwa o 13 mld NOK),
  • podwyżka podatku od dzierżawy gruntów w akwakulturze (zwiększenie wpływów państwa o 3,5 mld NOK),
  • podwyżka podatku dla sektora finansów i ubezpieczeń,
  • podwyżka podatków w sektorze naftowym.

W zamian politycy Socjalistycznej Lewicy oferują obniżkę podatku dochodowego dla wszystkich mieszkańców Norwegii zarabiających poniżej 800 tys. NOK rocznie. Osoby o dochodzie zamykającym się w przedziale 300-750 tys. NOK miałyby zyskać sześć tys. NOK rocznie. Ugrupowanie oferuje także zniesienie podatku pracodawcy ponoszonego w przypadku pracowników, których dochód przekracza 850 tys. NOK.

Socjalistyczna Lewica zaproponowała także pakiet socjalny. Do najważniejszych zmian należą podwyżka emerytur, rent, świadczeń dla niepełnosprawnych i zasiłku na dziecko powyżej szóstego roku życia. Partia chciałaby także rozszerzyć ofertę bezpłatnych zajęć pozaszkolnych oraz kontynuować reformę bezpłatnej opieki stomatologicznej.

Rząd przyjmie część postulatów Lewicy?

Partia Pracy i Centrum – ugrupowania wchodzące w skład rządu – zapowiedziały w październiku, że budżet na 2024 rok będzie dla „zwykłych ludzi”. Najważniejsze zmiany w stosunku do 2023 roku mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Część propozycji pokrywa się z postulatami Socjalistycznej Lewicy:

  • podjęcie działań na rzecz obniżenia podatku dochodowego dla osób o niskich i średnich dochodach,
  • zmiany w wypłacie świadczeń socjalnych,
  • poprawa sytuacji rodzin z dziećmi.
Rządzący nie zgłaszali postulatów wyraźnej poprawy wysokości podstawowych świadczeń społecznych i socjalnych.

Rządzący nie zgłaszali postulatów wyraźnej poprawy wysokości podstawowych świadczeń społecznych i socjalnych./zdjęcie poglądowe, Fot. materiał prasowe Partii Pracy

W piątek, 10 listopada Socjalistyczna Lewica rozpoczęła negocjacje budżetowe z rządem. Rozmowy muszą zakończyć się do 28 listopada. 4 grudnia odbędzie się debata nad przyjęciem ustawy budżetowej w Stortingu.

Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok