Biznes i gospodarka

To największe odkrycie od dekady: norweski weteran naftowy ma nowe złoże gazu

Monika Pianowska

11 lipca 2023 13:20

Udostępnij
na Facebooku
To największe odkrycie od dekady: norweski weteran naftowy ma nowe złoże gazu

Wstępna ocena kompleksowych danych uzyskanych z odwiertu wskazuje na wydobywalne zasoby brutto w zakresie 120-230 mln boe. stock.adobe.com/licencja standardowa

Najstarsza norweska firma naftowo-gazowa DNO ogłosiła odkrycie gazu i kondensatu na złożu Carmen, uznając je jednocześnie największym odkryciem węglowodorów w Norwegii w ostatniej dekadzie.
Prospekt Carmen znajduje się na norweskiej koncesji na Morzu Północnym, której operatorem jest Wellesley Petroleum. DNO jest partnerem w licencji wraz z Equinor i Aker BP.
Według DNO wstępna ocena kompleksowych danych uzyskanych z odwiertu wskazuje na wydobywalne zasoby brutto w zakresie 120-230 mln boe. Czyni nowe złoża na Carmen są największym odkryciem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2013 roku. Dwa odwierty trzykrotnie przekroczyły średni zakres oczekiwany przez DNO przed badaniem. Carmen jest szóstym odkryciem firmy w rejonie Troll-Gjøa od 2021 roku.

Norwegia wypełnia lukę

Wyniki najnowszych odwiertów pochodzą z obszaru, który znajduje się blisko istniejącej infrastruktury, co ułatwia opłacalne zagospodarowanie odkrycia. Firmy naftowe w Norwegii koncentrują swoje kampanie poszukiwawcze na obszarach, które można łatwo podłączyć do istniejących instalacji, co jest bardziej ekonomiczne.
Rozwój nowych odkryć jest niezbędny do utrzymania tych dodatkowych dostaw w dłuższej perspektywie.

Rozwój nowych odkryć jest niezbędny do utrzymania tych dodatkowych dostaw w dłuższej perspektywie.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Norwegia zwiększyła produkcję gazu, próbując wypełnić lukę powstałą po wstrzymaniu przez Rosję większości eksportu do Europy po inwazji na Ukrainę. Rozwój nowych odkryć jest niezbędny do utrzymania tych dodatkowych dostaw w dłuższej perspektywie.
Źródła: DNO, bnnbloomberg.ca, splash247.com
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok