Biznes i gospodarka

Średnia cena prądu będzie ujemna. To pierwszy przypadek w historii Norwegii

Emil Bogumił

25 maja 2023 10:42

Udostępnij
na Facebooku
1
Średnia cena prądu będzie ujemna. To pierwszy przypadek w historii Norwegii

Na korzyść cen prądu działają m.in. trwające roztopy. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Przedsiębiorstwa energetyczne w północnej i centralnej części kraju fiordów odnotowały kolejny rekord. 25 maja średnia dzienna cena prądu w regionie będzie ujemna. To pierwszy taki przypadek w historii państwa.
Jak wynika z danych Nord Pool, średnia dzienna cena energii elektrycznej wyniesie w centralnym i północnym okręgu energetycznym -0,01 NOK/kWh. W północnej części systemu elektroenergetycznego państw nordyckich produkuje się obecnie więcej prądu niż zapotrzebowanie przemysłu i gospodarstw domowych. Wpływ na sytuację ma m.in. praca hydroelektrowni, które odbierają wodę pochodzą z trwających roztopów. Nadwyżkę notują także turbiny wiatrowe w Szwecji i Finlandii. Dane przedstawiają jedynie koszt pojedynczej kilowatogodziny. Użytkownicy pozostaną obciążeni opłatami dodatkowymi oraz podatkami.

Cena prądu na minusie

Poprzedni rekord odnotowano 21 maja. W niedzielę cena energii elektrycznej spadła poniżej 0 NOK/kWh w niedzielę między godziną 11:00 a 17:00 w całym kraju. Średnia dzienna cena wyniosła 0,0103 NOK/kWh na północy i południu. Od kilku tygodni na rynek pozytywnie wpływa infrastruktura źródeł odnawialnych – baterii słonecznych, turbin wiatrowych oraz hydroelektrowni. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda wpływają na użytkowników, którzy nie ogrzewają mieszkań i domów oraz spędzają więcej czasu poza gospodarstwem domowym. Doprowadza to do odciążenia sieci w porównaniu z normalną sytuacją.
Podobna sytuacja obserwowana jest m.in. w Niderlandach oraz innych państwach nordyckich.

Podobna sytuacja obserwowana jest m.in. w Niderlandach oraz innych państwach nordyckich.Fot. Rune Engsæter/NVE

Cena poniżej zera, obserwowana 25 maja, dotyczy jedynie centralnej i środkowej części Norwegii. We wschodnim, zachodnim oraz południowym okręgu elektroenergetycznym użytkownicy zapłacą średnio 0,578 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę.

Źródła: Nord Pool, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


sum

27-05-2023 20:26

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok