Biznes i gospodarka

Spadek cen w Norwegii. Inflacja blisko wymarzonego wskaźnika

Emil Bogumił

10 lipca 2024 09:25

Udostępnij
na Facebooku
9
Spadek cen w Norwegii. Inflacja blisko wymarzonego wskaźnika

Od pół roku wskaźnik inflacji w Norwegii kształtuje się na zasadach stabilnego spadku. Fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Wzrost cen w Norwegii maleje siódmy miesiąc z rzędu. Wskaźnik CPI wyniósł w czerwcu 2024 roku 2,6 proc. To najniższe wskazanie od 2021 roku.
Jak poinformowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB), ceny w czerwcu 2024 roku były o 2,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Odnotowano także spadek wskaźnika CPI-JAE, czyli inflacji bazowej. Ceny pozbawione różnic podatkowych oraz produktów energetycznych spadły o 3,4 proc.

– Obraz, jaki widzimy w czerwcu, jest zgodny z tym, co widzieliśmy ostatnio. Ceny generalnie rosną, ale w wolniejszym tempie niż wcześniej. Ponadto w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w przypadku kilku kategorii towarów i usług, wartości są niższe niż rok temu – skomentował ekspert SSB Espen Kristiansen.
Wskaźnik CPI oraz CPI-JAE w latach 2022-2024.

Wskaźnik CPI oraz CPI-JAE w latach 2022-2024.Il. SSB

Żywność po raz kolejny decydująca

Jak wynika z analizy SSB, spośród najważniejszych kategorii produktów i usług, po raz kolejny największą rolę odegrały żywność i napoje bezalkoholowe. Te podrożały o 1,9 proc. w skali miesiąca oraz 4,9 proc. w skali roku. Wśród innych charakterystycznych elementów czerwcowych danych wymieniana jest inflacja bazowa. Od kwietnia 2021 roku nie odnotowano równie dużego spadku dwunastomiesięcznej dynamiki CPI-JAE z miesiąca na miesiąc. Pojawiła się także grupa towarów i usług, która potaniała w skali roku. Usługi pocztowe i telekomunikacja okazały się o 0,2 proc. tańsze niż w czerwcu 2023 roku.
Obecne dane inflacyjne mogą być zadowalające dla instytucji finansowych Norwegii. Wskaźnik CPI-JAE zbliża się do poziomu 2,0 proc. Takie wskazania inflacji bazowej są uznawane za idealne przez Norges Bank. Mogą przyczynić się do obniżenia stóp procentowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Monika lumidee

23 godzin temu

Kiedy jest niższa inflacja to ceny po prostu rosną wolniej. Żeby ceny spadały musi przyjść deflacja a na to się prędko nie zapowiada

Siła nabywcza niestety spada coraz bardziej. Bolało Unię, że noszki za dobrze mają więc ogarnęli sprawę. Ma być biednie wszędzie . Kiedyś pracował ojciec i 7 mioro dzieci wychował. Później matka musiała pójść do pracy i model 2 plus 2 . Teraz 15 latki jedynaki do pracy ida nawet w Norwe...

Viking V

1 dzień temu

To jest inflacja rok do roku Janki ekonomiczne.

Spadły? Chyba w innej Norwegii mieszkamy.

Tomasz012

2 dni temu

Najlepiej to zarabiać tysiące koron i mieć darmową miche . Ludzie z pewnych nic nie potrafia tylko narzekaja ,cieszcie sie zyciem ze nie jestescie inwalidami i dzieci macie zdrowe . Eh te polaki

Tomasz012

2 dni temu

Kiedys ceny spadną. W polsce za to wszystkie dosłownie ceny idą w gòre . I to bardziej niz tutaj dlaczego tego nie widzicie poròwnując zarobki tutaj I ceny rozne niestety ale jest taniej . Policzcie sobie ile za godzine pracy kupisz tutaj jakiegos asortymentu a ile w pl za stawke godzinowa w swoim zawodzie . Nie jest tragicznie

Jossi

3 dni temu

fakt cena masła "spadła" z 53 nok na 59 nok tylko o 10%

Mike73

3 dni temu

JAKI SPADEK,GDZIE???
Banda z Orkla i Norge Gruppen niczego nie opusci i zadnej konkurencji nie wpusci na rynek by dalej w bandycki sposob wszystkich loic jakbandyta haraczownik. Takze redaktora zapraszamna zakupy gpotowkaby poczul ilewydaje wujmujac banknoty z portfela.

PC89

3 dni temu

Jaki spadek?
Podstawowe zakupy dla 2 osób i to biednie! Podkreślam biednie wynoszą w granicach 500 nok dziennie.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok