Biznes i gospodarka

Siostrzane problemy korony i złotówki. Waluty tracą wobec euro i dolara

Emil Bogumił

18 września 2023 13:30

Udostępnij
na Facebooku
Siostrzane problemy korony i złotówki. Waluty tracą wobec euro i dolara

Decyzje norweskich instytucji finansowych mają tylko chwilowy wpływ na polepszenie kursu korony. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Niemal od pierwszych dni września korona i złotówka tracą do najsilniejszych walut świata, wynika z analizy rynku. Na korzyść norweskiego pieniądza nie działają nawet wysoka cena ropy brent oraz zbliżająca się konferencja Norges Banku.
18 września rano za każdego dolara mieszkańcy kraju fiordów płacili średnio 10,82 NOK. To najgorszy wynik od 23 czerwca (10,83 NOK). Waluta osłabła o 1,28 proc. w skali tygodnia i 2,19 proc. w ciągu miesiąca. Od początku roku straciła do amerykańskiego odpowiednika 10,38 proc. 

Mieszkańcy Polski w poniedziałek rano płacili średnio 4,36 PLN za jednego dolara. To najgorszy wynik od marca. Złotówka straciła ponad 10 proc. od połowy lipca – momentu, w którym amerykański pieniądz wyceniano poniżej poziomu 4,00 PLN.
W ostatnim tygodniu korona norweska – podobnie do złotówki – straciła także wobec euro. 18 września przed południem mieszkańcy Norwegii płacili za nie 11,58 NOK. Sytuacja waluty pogorszyła się o 1,31 proc. w skali tygodnia. Od początku roku kurs spadł o 10,35 proc. Z kolei nad Wisłą za europejską walutę należy zapłacić 4,64 PLN. To blisko pięć proc. więcej niż na początku września.
Złotówce zaszkodziła decyzja banku centralnego o obniżce stóp procentowych. Korona norweska oczekuje na wrześniową aktualizację wskaźnika.

Złotówce zaszkodziła decyzja banku centralnego o obniżce stóp procentowych. Korona norweska oczekuje na wrześniową aktualizację wskaźnika.CC0

Co dalej z walutą kraju fiordów?

Choć korona norweska uzależniona jest od sytuacji międzynarodowej, ostatnie pozytywne wydarzenia nie miały wpływu na polepszenie kursu waluty. Dobre wieści dla norweskiego pieniądza płyną m.in. z rynku surowców. 18 września baryłkę ropy brent wyceniano na około 94 USD. To wzrost o:

  • 3,99 proc. w skali tygodnia,
  • 12,13 proc. w skali miesiąca,
  • 9,37 proc. od początku roku.

Kurs korony norweskiej może polepszyć się także pod wpływem decyzji Norges Banku. 21 września o 10:00 instytucja poda najnowsze informacje na temat stóp procentowych. Ostatnie wieści wskazują, że bank centralny podwyższy je do poziomu 4,25 proc.

Zawirowania dotyczą także porównania kursu korony norweskiej ze złotówką. 18 września nad fiordami płacono średnio 2,50 NOK za 1,00 PLN. W ciągu miesiąca, polska waluta straciła do norweskiego odpowiednika 3,19 proc. Jednocześnie jest o blisko 11,50 proc. silniejsza niż na początku 2023 roku. 

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok