Biznes i gospodarka

Prąd za darmo, a nawet na minusie. To drugi taki przypadek w historii Norwegii

Emil Bogumił

04 września 2023 09:35

Udostępnij
na Facebooku
2
Prąd za darmo, a nawet na minusie. To drugi taki przypadek w historii Norwegii

Pomimo ujemnej ceny, bardziej opłacalne jest produkowanie energii od całkowitego wstrzymania pracy elektrownii. Fot. Samfunnsbedriftene

W wybranych obszarach energetycznych mieszkańcy kraju fiordów nie zapłacą za wykorzystanie energii elektrycznej. 4 września zerowa lub ujemna cena prądu dotyczyć będzie mieszkańców południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej części kraju. To drugi taki przypadek w historii Norwegii.
Za zużycie kilowatogodzin nie zapłacą w poniedziałek m.in. gospodarstwa domowe w Bergen i Oslo. Ceny mają wahać się od 0 do -0,03 NOK/kWh. Obszary energetyczne NO1 i NO5 odnotowały podobną sytuację 8 sierpnia. Przedsiębiorstwa mierzyły się z nadwyżką wody po ekstremalnym froncie pogodowym „Hans”. Obecnie produkcja utrzymuje się powyżej normy przez wzgląd na obfite opady deszczu w drugiej połowie sierpnia. W południowo-wschodnim okręgu energetycznym producenci zmagają się z przepełnionymi zbiornikami. Muszą wytworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej, by usunąć wodę do poziomu uznawanego za prawidłowy.

– Producenci wyjaśniali wcześniej, że nawet gdy ceny są ujemne, lepiej jest produkować prąd, niż wdrażać działania, które całkowicie wstrzymują wytwarzanie energii elektrycznej – wyjaśnia redakcja branżowego Europower.
Jak wynika z giełdy cen prądu Nord Pool, średnia dzienna cena prądu dla południowo-wschodniego i południowo-zachodniego okręgu energetycznego wyniesie w poniedziałek -0,016 NOK/kWh. W centralnej i północnej części kraju gospodarstwa domowe zapłacą 0,078 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Najdroższym obszarem pozostaje południe ze średnią ceną 0,942 NOK/kWh.

Źródła: Europower, Nord Pool, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

04-09-2023 16:56

Tylko pozornie cena jest ujemna. Dochodzi tzw grid price i z -2 øre robi się 22 øre. Plus vat plus nettleie i na koniec i tak wyjdzie 1 korona albo 1,5 jak za sierpień.
A co to będzie jak się wolacy dowiedzą, że tu dopłacają? ? ?

Pawel201270

04-09-2023 14:58

Kompletna bzdura

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok