Biznes i gospodarka

Polska wypowiada umowę gazową z Rosją

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 maja 2022 10:01

Udostępnij
na Facebooku
Polska wypowiada umowę gazową z Rosją

Polska wycofuje się z 29-letniej umowy gazowej z Rosją /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa/pisotckii

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Polska wycofuje się z umowy dotyczącej gazociągu jamalskiego. Porozumienie zawarto w 1993 roku.
Reklama
- Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 r. ws. Jamału. Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła trafność determinacji polskiego rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu - 23 maja poinformowała na Twitterze szefowa resortu.
- 13 maja polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji - cytuje słowa minister Moskwy Polska Agencja Prasowa.
PAP informuje, że uchwała dotyczy wypowiedzenia porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski, które podpisano w Warszawie 25 sierpnia 1993 r. Porozumienie było wielokrotnie aneksowane, ostatni protokół o wniesieniu zmian podpisano między przedstawicielami Polski i Rosji 29 października 2010 r.  Agencja donosi także, że szefowa resortu wyjaśniła, że porozumienie było umową międzynarodową, a więc odpowiednia nota w tej sprawie zostanie przekazana przez polskie MSZ. Dokument ma zostać wysłany jeszcze dziś.

Reakcja na zakręcenie kurka z gazem

Minister Moskwa poinformowała,że gazociąg jamalski funkcjonuje w sposób w pełni zgodny z prawem europejskim, bez jakichkolwiek zakłóceń. Dzięki temu bez przeszkód działa tzw. rewers fizyczny, czyli zdolność do przesyłania gazu do Polski z Niemiec. Dodała też, że decyzja o wypowiedzeniu umowy to byl kolejny krok po tym, jak Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. - Rząd uznał, że ze względu na naruszenie jego istotnych warunków, przestało ono [porozumienie - przyp. red. ] obowiązywać - podkreśliła minister cytowana przez PAP.
Przez gazociąg jamalski nie popłynie już rosyjski gaz na terytorium Polski

Przez gazociąg jamalski nie popłynie już rosyjski gaz na terytorium Polskiwikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Samuel Bailey

27 kwietnia Polska i Bułgaria poinformowały, że koncern Gazprom odciął dostawy gazu do obu państw. To efekt braku zgody na rosyjskie warunki zakładające, że państwa odbierające surowiec będą opłacały kontrakt w rublach.
PAP, MojaNorwegia
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram