PGNiG z kontraktem na przesył gazu z Korytarza Norweskiego Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 23 stycznia 2018
09:00

PGNiG z kontraktem na przesył gazu z Korytarza Norweskiego

2
Skomentuj
Pierwszą dostawę gazu z Norwegii PGNiG ma otrzymać w 2022 roku. materiały prasowe PGNiG
W raporcie z 22 stycznia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o zawarciu umowy z Operatorem Systemu Przesyłowego, spółką Gaz-System. Ma ona umożliwiać przesył gazu z Norwegii do Polski.
Podpisana 19 stycznia umowa przesyłowa to jeden z etapów procedury Open Season 2017 projektu Baltic Pipe. Dzięki niej od 1 października 2022 roku będzie możliwy podmorski transport norweskiego gazu do Polski przez Danię.
Reklama

Jeszcze tylko Duńczycy

Kontrakt obowiązuje na 15 lat, do 30 września 2037 roku. PGNiG. Spółka jest już coraz bliżej sfinalizowania formalności przed rozpoczęciem budowy Korytarza Norweskiego.

Pozostało jeszcze podpisanie oddzielnej umowy z duńską firmą Energinet, która zarządza dopływem gazu z Norwegii do gazociągu Baltic Pipe. Oba kontrakty mają opiewać na 8,1 miliarda złotych.

Zgodnie z zapowiedziami

4 grudnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pochwaliło się pozytywnym zakończeniem testu ekonomicznego projektu Korytarza Norweskiego, co oznaczało pomyślną rezerwację przepustowości w Baltic Pipe.

Do zakończenia projektu pozostało jeszcze kilka kroków, m.in. zbudowanie połączenia między Danią i Norwegią, co umożliwi przesyłanie surowca między tymi państwami, a następnie rozbudowa duńskiej zdolności przesyłowej w kierunku Polski i stworzenie połączenia gazowego.
W planach jest także postawienie tłoczni gazu, z której to przez polską nitkę gazociągu będzie rozsyłany gaz także do innych środkowoeuropejskich partnerów projektu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Dobrze, że coś się robi dla zapewnienia dywersyfikacji dostaw gazu.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 23-01-2018 17:11

Jak podpisza umowe na dostawy gazu z norweska firma Gassco to bedzie wiadomosc. Jak na razie to bicie piany. Generalnie podpisali umowe z sammymi soba na dostawy gazu, ktorego nie ma, rura, ktorej tez nie ma.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas