Aktualności

Norwegia liderem płatności bezgotówkowych. Banknoty powoli odchodzą do lamusa

Natalia Szitenhelm

20 września 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
7

Choć Norwegowie chętnie płacą kartą, nadal przynajmniej raz dziennie płatności dokonują gotówką. adobestock/licencja standardowa

Kraj fiordów wyprzedził Szwedów i zajął pierwsze miejsce w rankingu, jeśli chodzi o liczbę wykonanych transakcji bezgotówkowych na jednego mieszkańca. Za Norwegią uplasowały się kolejno: Korea Południowa i Australia.
Reklama
World Payments Report (WPR) opublikowany w połowie września przez Capgemini, firmę z dziedziny doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, pokazuje, że Norwegia coraz bardziej zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego.

To już piętnasta edycja World Payments Report. Tegoroczny WPR pokazuje, że w latach 2016-2017 na całym świecie liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 12 proc. Szacuje, że w latach 2017-2022 transakcje bez użycia gotówki wzrosną o 14 proc.

Gotówka powoli odchodzi do lamusa...

Choć Norwegia w tym roku znalazła się w zestawieniu po raz pierwszy, od razu przejęła pozycję lidera, deklasując na tym polu Szwedów, którzy zajęli czwarte miejsce. 

Raport Capgemini wskazuje, że mieszkańcy kraju fiordów do codziennych płatności używają przede wszystkich karty płatniczej lub aplikacji mobilnych, zamiast gotówki. To w Norwegii, jak pokazuje raport, w latach 2013-2017 najbardziej wzrosła liczba transakcji gotówkowych na jednego mieszkańca – z ponad czterystu w 2013 do prawie sześciuset w 2017. 

Cały raport można przeczytać tu.

… ale bezgotówkowe społeczeństwo nie tak szybko

W kwietniu tego roku podczas corocznego spotkania branży finansowej (Finansnæringensdag) Berit Svendsen, była szefowa telekomunikacyjnego giganta Telenor, a obecnie dyrektor działu zagranicznego Vipps, stwierdziła, że Norwegia może stać się pierwszym krajem na świecie, który zrezygnuje z używania gotówki. 

– Jesteśmy [Norwegowie – przyp. red.] jednymi z najlepszych na świecie, jeśli chodzi o technologie internetowe, jesteśmy liderem w elektronicznych systemach płatności – mówiła wówczas.
To, że Norwegowie odchodzą od płatności gotówką, potwierdzają także statystyki. W 2018 liczba obywateli Norwegii korzystających głównie z kart płatniczych wzrosła z 74 proc. do 80 proc., wykazał raport Finans Norge „Trendy konsumenckie i finansowe”. Jednak, jak mówi cytowany przez nettavisen.no specjalista Capgemini ds. systemów płatności, Thierry Morin, wielu Norwegów nadal używa gotówki. – Średnio Norwegowie płacą gotówką więcej niż raz dziennie. Dla porównania Niemcy gotówką płacą raz w tygodniu – powiedział. 

Za taki stan rzeczy, jak wskazuje ekonomista, może odpowiadać fakt, że duże sieci spożywcze nie wprowadziły płatności zbliżeniowych. – Zmieni się to od 1 stycznia 2020, od tego dnia Visa i MasterCard wprowadził obowiązek oferowania płatności zbliżeniowych – powiedział w rozmowie z dziennikiem nettavisen.no.

Polacy wolą gotówkę?

Ankieta przeprowadzona przez Moją Norwegię w kwietniu 2019, w której zagłosowało ponad 500 respondentów, pokazuje, że ponad połowa ankietowanych nadal woli płacić gotówką.
Wolisz dokonywać płatności:
Kartą
48.16%
Gotówką
51.84%
łącznie głosów: 517
W komentarzach pod naszym poprzednim artykułem na temat transakcji bezgotówkowych czytelnicy wielokrotnie argumentowali, że wolą gotówkę od karty płatniczej, ponieważ nie chcą być inwigilowani.

Komentarze pochodzą z fp MojejNorwegii:

Jak kupisz w Norwegii za dużo wódki w alkoholowym i zapłacisz kartą, to policja się interesuje. Jak źle posortujesz śmieci a płaciłeś za produkty kartą to wyszukują Ciebie i odrazu wlepiają mandat 1500 koron. To jest inwigilacja, każdy krok jest śledzony.
Jak bierzesz sykepenger to nav na facebooku sprawdza, czy napewno jesteś chory i nie wkleiłeś zdjęć z wakacji, albo gdy bierzesz socjal dla samotnej matki to sprawdzają nie ma zdjęć z żoną. Mogą też pukać do drzwi.. ale przynajmniej "groszaków" 1korona nie będzie ..eh dobra zmiana

Myślę że osobom które nie mają nic do ukrycia i nie są tajnym agentami ściganymi listami gończymi na całym świecie jest to bez różnicy

Gotówka pozwala nam zachowywać anonimowość podczas codziennego ob­rotu. W warunkach demokracji konstytu­cyjnej jest to wolność, której należy bro­nić.


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1

21-09-2019 08:32

Co do wiary, duchowości to są ludzie, którzy są rozwinięci duchowo bardziej niż inni, nie musza wierzyć bo wiedzą, nie są przez to lepsi, to raczej przekleństwo widzieć i wiedzieć więcej. Najbardziej wartościowi są ci, którzy nie widza a wierzą.
Co do twojej krytyki to w sumie gdyby nie było tu na forum ludzi o skrajnie różnych poglądach to nie chciało by się tu zaglądać.

Xx1

21-09-2019 08:14

Sztuczna inteligencja nie będzie posiadała intuicji, mądrości, duszy, nigdy w wielu kwestiach nam nie dorówna. Chcesz by takie coś decydowało o tobie? Uważasz ze totalitaryzm, który zbliża się wielkimi krokami jest dobry? Idziesz jak głupia owca na rzeź bo nie potrafisz wiązać faktow i przewidywać konsekwencji, nie można przecież potrafić wszystkiego. Dobry jesteś natomiast w krytykowaniu innych. Mi kontrole płatnicze są nie na reke, kryptowaluty były jakaś szansa, ale świat wielkich finansów i ludzka chciwość zniszczyły ten projekt. Ja chce sam decydować czy chce być bogaty, jaka droga do tego chce dojść, nie chce by ograniczał mnie jakiś system bo jeszcze nigdy idealnego systemu nie było.

grzegorz g

20-09-2019 20:52

o qrde diabelski temat lubię to ),ale szczerze mówiąc jak dla mnie gotówka może nie istnieć,nie używam a jeśli nawet bedę musiał zawsze można wypłacić euro bo tego nie zabronią można się rozliczyć z kimś jeśli chce papier,taka ciekawostka,ostatnio kupowałem portfel i wiecie jaka niespodzianka?nie było onekieszonki na blachę w żadnym,więc jak nie przejdziemy na płatności kartą,powiedzenie mam puste kiermany sprzed dziestu lat będzie nadal aktualne hehe,pozdrawiam wszystkich,a jeszcze jedno naście miesięcy temu chciałem pozbyć się ciążących w kieszeni drobnych,po zakupie w ...bez marki,,,wygrzebałem drobne,wrzuciłem do maszyny) i zabrakło kilka,może dwie korony,ale cholera nie miałem więc dołożyłem 20,i....znowu wyjeb.....ło mi garść drobnych,i polubiłem moją kartę,mogą mnie inwigilować nie mam nic do ukrycia ale jest to dla mnie wygodne,oczywiście nie neguję ale mi pasuje obrót bezgotówkowy

Xx1

20-09-2019 13:16

W pełni się z tobą zgodzę. Mamy sumienie i to w wolnym kraju powinno wystarczyć. Jeśli ludzie tacy jak my lub gorsi, ponieważ idealnych nie ma, będą śledzić każdy nasz krok i mówić co jest dobre a co złe, decydować ile mamy zarobić a ile wydać, to nie wyglada to dobrze. Jeśli będzie na świecie coraz mniej żywności przez kataklizmy to zaczną ja racjonować, w państwie bezgotówkowym nie będzie z tym problemu. Algorytmy dzięki coraz szybszym komputerom są w stanie analizować coraz więcej danych, jeśli powiążą nasze transakcje, przejazd przez bramki lub nie daj Boże gps w prywatnym aucie to możemy pożegnać się z wolnością, o tym co złe a co dobre będzie decydowała bezduszna sztuczna Inteligencja. Cytat z apokalipsy: „ I sprawia, że wszyscy:
mali i wielcy,
bogaci i biedni,
wolni i niewolnicy
otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
kto nie ma znamienia -
imienia Bestii
lub liczby jej imienia.
Tu jest [potrzebna] mądrość.
Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy:
liczba to bowiem człowieka.
A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć”. Kiedyś widziałem takie obliczenia na podstawie angielskiego alfabetu słowa Computer i wychodziła liczba 666, ale to może przypadek...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram