Nowy rekord Norwegii: sprzedała Europie najwięcej gazu od lat Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 14 listopada 2017
12:00

Nowy rekord Norwegii: sprzedała Europie najwięcej gazu od lat

Skomentuj
Platforma wiertnicza Troll B na Morzu Północnym wikimedia.org/ fot. Håkon Thingstad/ CC BY 2.0
Według informacji 8 listopada podanych przez dziennik Aftenposten w okresie od października 2016 roku do końca minionego miesiąca Norwegia eksportowała do krajów Unii Europejskiej najwięcej gazu ziemnego od lat.
Eksperci mówią o 123 miliardach metrów sześciennych LNG – to wynik poprawiony o 9 miliardów w porównaniu z rokiem 2015. Tegoroczny przyrost błękitnego paliwa na eksport wiąże się z wydaniem przez norweski rząd zezwolenia na wydobycie większej ilości gazu z platform wiertniczych Troll na Morzu Północnym.
Reklama

Europa potrzebuje błękitnego paliwa

Chociaż jeszcze niedawno dało się zauważyć zupełnie odwrotną tendencję, obecnie podkreśla się wzrost popytu na gaz w Europie o 20 miliardów metrów sześciennych. Zapotrzebowanie na LNG wiąże się z kilkoma czynnikami.

Przede wszystkim w krajach Wspólnoty zmniejszeniu uległo wydobycie gazu, a jednocześnie w produkcji energii elektrycznej zaczęło się nim zastępować węgiel. Na to z kolei wpływ mają ostatnio ceny obydwu surowców, jak również narzucone przez politykę ograniczenia w jego zużyciu.
Chociaż zgodnie z nową polityką energetyczną paliwa kopalne ma się sukcesywnie zastępowane odnawialnymi, o gaz Norwegia może być względnie spokojna. Wytwarzanie „zielonej” energii nie dość, że wymaga większych nakładów finansowych, to jeszcze uzależnia się od warunków atmosferycznych, podczas gdy LPG stanowi stabilną alternatywę.

W pogoni za Rosjanami

Na rynku europejskim Norwegia wciąż ustępuje w eksporcie gazu Rosji, jednak tempo jej rozwoju wskazuje na status coraz poważniejszego konkurenta dla obecnych liderów.

Przyszłość wykorzystania gazu w Europie do lat 2040-2050 mimo wszystko zależy w głównej mierze od tego, czy dostawcy będą w stanie go zdekarbonizować. Według listopadowych  informacji Aftenposten najdalej w tej kwestii udało się zajść Statoilowi.

Źródła: hellenicshippingnews.com/ aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas