Biznes i gospodarka

Norweska ropa w cenie: tak drogo nie było od ponad siedmiu lat

Emil Bogumił

18 stycznia 2022 17:05

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweska ropa w cenie: tak drogo nie było od ponad siedmiu lat

Poprawa sytuacji na rynku paliwowym trwa od 2021 roku. Fot. Ole Jørgen Bratland, materiały prasowe Equinor

Cena ropy brent jest najwyższa od października 2014 roku. We wtorek 18 stycznia rano za baryłkę płacono 87,57 USD. Wyraźny wzrost wartości surowca trwa od grudnia 2021 roku.
Reklama
Jak wynika z analizy cen, ropa brent podrożała w ciągu miesiąca o ponad 17 proc. i o blisko 59 proc. w ciągu roku. Za taki rozwój wydarzeń odpowiadają m.in. oczekiwanie zwiększenia popytu na surowiec, geopolityka oraz sytuacja epidemiczna związana z wariantem omikron. Mutacja okazała się mniej inwazyjna, niż sądzono. 

W ostatnich dniach do podwyższenia cen doprowadziły m.in. informacje z Libii i Kazachstanu. Oba państwa wypuściły na rynek mniejszą ilość surowca od pierwotnych szacunków. Analityków rynku paliwowego niepokoją także wieści z Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W drugim z państw rebelianci Hutu zaatakowali zbiorniki z surowcem i doprowadzili do śmierci trzech osób. Napięcia w regionie zawsze wpływają na niestabilną sytuację związaną z ceną ropy naftowej.
Od początku stycznia ropa brent podrożała o ponad osiem dolarów. Na początku roku kosztowała 79,04 USD. To zdecydowanie lepsze otwarcie w porównaniu z 2021 rokiem. Za baryłkę płacono wówczas około 51 dolarów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


101zibi

18-01-2022 20:13

Kiedyś jak ropa drożała, to i korona szła w górę. A teraz, ropa drożeje, a korona dalej w granicach 0.45. I nawet spadła z 0.465.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram