Biznes i gospodarka

Norweska gospodarka spowalnia. Spadły PKB oraz konsumpcja towarów i usług

Monika Pianowska

13 czerwca 2023 09:33

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweska gospodarka spowalnia. Spadły PKB oraz konsumpcja towarów i usług

Najsilniej do spadku przyczyniło się ograniczenie spożycia żywności i napojów, środków transportu oraz mebli i artykułów gospodarstwa domowego. stock.adobe.com/licencja standardowa

Sytuacja norweskiej gospodarki pogorszyła się od kwietnia: produkt krajowy brutto spadł w kilku branżach, zmniejszyła się również konsumpcja w gospodarstwach domowych. Dane z rachunków narodowych pokazują, że nastąpił spadek PKB Norwegii kontynentalnej o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, pisze w nowym raporcie Centralne Biuro Statystyczne (SSB).
Chociaż przez większą część 2022 r. obserwowano stały wzrost, w ostatnich miesiącach odnotowano stopniowe spowolnienie gospodarki, zauważa SSB. Konsumpcja w gospodarstwach domowych i organizacjach non-profit spadła o 1,8 proc., zaś konsumpcja towarów o 3,3 proc. w kwietniu, a co za tym idzie, także dochody z podatku od towarów i usług.
Najsilniej do spadku przyczyniło się ograniczenie spożycia żywności i napojów, środków transportu oraz mebli i artykułów gospodarstwa domowego. Wzrost konsumpcji odzieży i obuwia pomógł nieco złagodzić negatywny trend.
Konsumpcja usług rozwijała się słabo, ze spadkiem o 0,4 proc. Najbardziej spadła konsumpcja usług hotelarskich i restauracyjnych, ale negatywny wpływ miały także przewozy pasażerskie i usługi związane z wypoczynkiem. Spadek ten był łagodzony przez wzrost konsumpcji usług mieszkaniowych. Norweska konsumpcja za granicą spadła o 3,3 proc.
Aktywność w branży budowlanej rozwijała się słabo przez cały ubiegły rok i spada nieprzerwanie od stycznia br.

Aktywność w branży budowlanej rozwijała się słabo przez cały ubiegły rok i spada nieprzerwanie od stycznia br.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Szczególnie słabo w budowlance

Handel i naprawa pojazdów silnikowych oraz działalność budowlana i konstrukcyjna były głównymi przyczynami złego wyniku PKB w przemyśle. Aktywność w branży budowlanej rozwijała się słabo przez cały ubiegły rok i spada nieprzerwanie od stycznia br. Produkt brutto w usługach, w tym mieszkaniowych, spadł o 0,5 proc. od marca do kwietnia. Najbardziej zmniejszyły się obroty i eksploatacja nieruchomości, następnie handel towarami i naprawa samochodów.
Wolumen wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego wzrósł o 0,4 proc., jednak ceny ropy i gazu spadły w kwietniu. Przyczyniło się to do pogorszenia PKB w przemyśle wydobywczym o 2,4 proc. w cenach bieżących. Mierzony w cenach stałych całkowity eksport spadł w kwietniu o 1,2 proc. Zmniejszył się eksport zarówno usług, jak i towarów tradycyjnych, ale wzrosła sprzedaż ropy naftowej.
SSB zaznacza, że w związku z nowymi danymi miesięcznymi i kwartalnymi nastąpią korekty. Stosowane statystyki zwykle nie zmieniają się wstecz, ale nadal może to mieć wpływ na serie wyrównane sezonowo.
Źródło: SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


bobby X

14-06-2023 22:26

żaden ekspert finansowy z 'rzondu' się nie wypowie dlaczego , czekamy mądrale.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok