Norweska gospodarka przyjęła potężny cios od pandemii. SSB: recesja potrwa nawet kilka lat Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 24 kwietnia 2020
14:42

Norweska gospodarka przyjęła potężny cios od pandemii. SSB: recesja potrwa nawet kilka lat

27
Skomentuj
Wielu światowych producentów „czarnego złota” już zaakceptowało ograniczenie wydobycia, do którego zmusiły je różnice między podażą i popytem na rynku naftowym. adobe stock/ licencja standardowa
Pandemia koronawirusa wywołała zahamowanie norweskiej ekonomii na niespotykaną dotąd skalę – te słowa otwierają najnowszy raport Centralnego Biura Statystycznego (SSB) o koniunkturze. Zdaniem autorów raportu recesja w kraju fiordów może się utrzymać nawet przez kilka lat.
W ciągu pierwszego kwartału 2020 norweska ekonomia skurczyła się o 1,9 proc. kosztem środków podjętych w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii, m.in. wskutek zamknięcia firm i zatrzymania działania wielu sektorów gospodarki. SSB prognozuje, że do końca roku spadek Produktu Krajowego Brutto wyniesie nawet więcej niż 5 proc., przy czym statystyki nie uwzględniają produkcji ropy i gazu offshore, najważniejszych towarów eksportowych znad fiordów. Jeśli o nie chodzi, analitycy przewidują cięcia do 5-10 proc.
Reklama

Nawet 200 000 baryłek dziennie mniej

Wielu światowych producentów „czarnego złota” już zaakceptowało ograniczenie wydobycia, do którego zmusiły je różnice między podażą i popytem na rynku naftowym, wywołane drastycznym spadkiem popytu i obniżeniem cen za baryłkę. Wkrótce ma do nich dołączyć również Norwegia. Cięcia będą odpowiadały 100-200 tys. baryłek ropy na dzień całkowitej produkcji na norweskim szelfie kontynentalnym.

Trendy w ekonomii, na które wskazuje raport SSB:

dramatyczny wzrost bezrobocia
rekordowo niski wzrost płac w nadchodzących latach
historyczny wzrost zapotrzebowania na korzystanie z zasobów Funduszu Naftowego
niższe inwestycje w projekty związane z ropą naftową
spowolnienie na rynku mieszkań
spadek konsumpcji na gospodarstwo domowe
rekordowo słaba waluta

Nie zmienia to faktu, że kraj fiordów znajduje się w lepszej pozycji na tle innych państw dzięki Funduszowi Naftowemu z zapleczem o wartości biliona dolarów. Przy okazji dzięki ekspansywnej polityce fiskalnej i monetarnej oraz rekordowo słabemu kursowi korony ma szansę szybciej niż partnerzy gospodarczy odbić się od dna. Jak analizuje SSB, obniżone stopy procentowe i spadające wynagrodzenia pomagają stłumić wpływ pandemii na norweski rynek pracy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jan kaczmarek
jan kaczmarek 25-04-2020 15:08

Niejaki" Arno As"...
jesteś ciemny jak "patelnia od spodu",a skąd pochodzisz ciemniaku jak nie z kosmosu?
Bozia cię stworzyła?Ziemię też?Ziemia według ciebie płaska jest ?itd,itp
Skończyłeś chociaż podstawówkę?
Sądząc po składni zdań i ortografii to może ze trzy klasy?
Polska jest dziadem a nie mesjaszem nawiedzony tępaku.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 25-04-2020 11:06

Ja kiedyś słyszałem od niektórych Norwegów ze Polacy zabierają im prace, ale to byli ludzie słabo wykształceni, niezbyt mądrzy. Jeśli przychodzi bieda to ludzie się zmieniają. Niemcy tez zawsze byli uważani za porządny naród a pokazali co w nich siedziało. Zreszta widać ze Germańskie narody jak już się za coś biorą to traktują to bardzo serio, jak Brevik.

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 25-04-2020 10:47

Wystatczy wejść na polskie największe portale i tam można zobaczyć jak wyglada dzisiejsze, polskie dziennikarstwo. Wsadzić kij w mrowisko, straszyć, skłócać, no i standardowo dla zabawy gnoić PiS bo to powoduje ruch, a ruch to oglądanie reklam czyli pieniądze. Ludzie piszą o skłóceniu narodu, to dziennikarze to zrobili, na emocjach dobrze się zarabia.
Co do tych łapek to ten ktoś kto nimi manipuluje ostatnio mi odpuścił. Kiedyś mnie wyśmiali jak o tym wspomniałem, ale pod jednym artykułem miałem prawie 100 plusów a w ciągu godziny zrobiło się około 30 minusów. To sie często powtarzało przez jakiś okres i ten ktoś subtelny w tym nie był. To tylko moderator lub jakiś haker może coś takiego zrobić.

15
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 25-04-2020 09:51

Nie wiem czy to zauważyliście, ale najbardziej idiotyczne artykuły wychodzą spod ręki niejakiej Moniki Pianowskiej. Proponuję tej pani by przestała pisać takie bzdury a zajęła się tym w czym jest najlepsza, czyli manipulacją łapkami.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szymon Giełzakowski
Szymon Giełzakowski 25-04-2020 09:33

Jasne, że coś obrzydliwego i podzielam zdanie, że nie wypada ani na kraj z którego się pochodzi ani ten w którym się mieszka. Jednak nie widzę w którym momencie to zrobił. Co do łaskawości Norwegów względem obcokrajowców myślę, że to kwestia indywidualna tak samo jak z nastawieniem Polaków czy kogokolwiek do jakiejkolwiek rzeczy, ludzie są różni. Nie spotkałem się akurat z wrogością że strony Norwegów ale rozumiem, że takie sytuacja mogą mieć miejsce. Żyje akurat w takim miejscu, że głównie spotykam się z życzliwością i takie samo nastawienie z siebie staram się wokół rozrzucać. Ciężko mi sobie wyobrazić ten łomot w ciemnym koncie, jeżeli faktycznie niektórzy Norwegowie się tak zachowują to świadczy tylko o ich ograniczonym światopoglądzie, ale tak jak mówię ja się z czymś takim nie spotkałem i raczej czuje się stabilnie tu gdzie jestem więc nie rozważam powrotu, nawet jeżeli kryzys mocno dotknie Norwegię w co trochę wątpię.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 25-04-2020 09:15

Sra...e na własny kraj to coś obrzydliwego, nic dziwnego ze niektórzy ludzie tak reagują. „Jechać” po kraju, w którym się mieszka tez nie wypada, Norwegowie wszystkich poza sobą dyskryminują, ale może kiedyś to się zmieni. Nie są jednak tacy źli i znam wielu bardzo w porządku ludzi. Nawet jeśli Norwegia zbiednieje to oni chyba tak bardzo się tym przejmować nie będą, w końcu jeszcze niedawno byli bardzo biednym narodem. Jeśli pojawi się tu bieda to już nie będą tacy łaskawi dla obcokrajowcow, wytedy nawet polonorki po tym jak dostaną kilka razy łomot w ciemnym kącie wrócą do swojego znienawidzonego kraju gdzie tylko biedę klepali.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szymon Giełzakowski
Szymon Giełzakowski 25-04-2020 06:11

Czepiacie się Polakera i wyzywacie go od patologii jednocześnie prosząc moderatora o usunięcie wpisu bo co? Rzucił swoje spostrzeżenia jak każdy z was xD Patologia swoją drogą to są wypowiedzi krisa w, bo wyzywanie bezpodstawnie ludzi o czymś świadczy, jak się nie nadajesz do normalnej rozmowy to nie korzystaj z internetu i się nie ośmieszaj. Nawet jak się sytuacja pogorszy to również nie zamierzam wracać do pl, a to, że niktorzy nie mogą się doczekać i spekulują, że "polonorki" zawiną z nor świadczy tylko o ich zawiści albo zazdrości bo wiedzą, że nie mają racji i każda informacja o pogorszeniu się sytuacji w nor jest dla nich jak miód. Mi jest dobrze i nie zamierzam wyjeżdżać. To, że mieszkam w nor nie znaczy, że jestem Norwegiem. Ludzie są indywidualnymi jednostkami i tak się ich powinno oceniać, a nie grupować. Jaki macie problem z tą Norwegią? A w sumie to bardziej pasowało by zadać pytanie jaki problem macie ze sobą, że ciągle szukacie takiej dramy i każecie innym wracać wciskając im, że to wy macie rację. Chcecie wracać to droga wolna, ale w takim razie po co siedzicie dalej na tym forum albo dalej w nor?

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PC89
PC89 25-04-2020 06:03

Polaker ty weź nick zmień bo hańba! To pol usuń zostaw Asker....

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 25-04-2020 00:05

Nie wszyscy, którzy przyjechali do Norwegi klepali w Polsce biedę, niektórzy szukali tu nowych możliwości. Poza tym Norwegia to spokojny (choć to się niestety zmienia) i piękny kraj, to tez przyciąga ludzi.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 24-04-2020 23:58

To jest ta norweska elastyczność. Wiele krajów kombinuje by wykorzystać ta sytuacje i zdystansować inne, zdają sobie sprawę ze po koronie będzie już nowa rzeczywistość. Norwegia ciagle żyje tym co już kilka lat temu się skończyło. Chiny po poprzednim kryzysie wyszły na zakupy i przejęły wiele zachodnich firm, teraz przejmą jeszcze więcej. Niby rządy ostrzegają firmy by nie dały sie sprzedać, ale jak Chinczycy potrząsną sakiewka to jak zwykle zwycięży chciwość.
Może pora brać się za naukę Chińskiego by w tej nowej rzeczywistości się odnaleźć?
Dla Polaków kryzys to naturalne środowisko. Zreszta kryzys daje możliwości zdolnym ludziom a nieudacznicy rzeczywiście mają się czego bać.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas