Biznes i gospodarka

NAV: państwo opiekuńcze do zmiany. Socjal trafia do zbyt wielu osób

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 października 2023 08:37

Udostępnij
na Facebooku
7
NAV: państwo opiekuńcze do zmiany. Socjal trafia do zbyt wielu osób

Wartość wypłacanych świadczeń w przyszłości może stanowić zbyt duże obciążenie dla państwa opiekuńczego stock.adobe.com/standardowa

- Norwegia może znaleźć się w sytuacji, w której państwo opiekuńcze nie będzie w stanie pomóc każdemu - mówi Ole Christian Lien, dyrektor działu w Urzędzie Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). Najnowsze dane pokazują, że do 2035 gwałtownie wzrośnie wartość wypłacanych świadczeń, najwięcej na emerytury.
Zgodnie z analizami Centralnego Biura Statystycznego (SSB) wydatki na świadczenia społeczne w Norwegii, zwłaszcza na emerytury, wzrosną do 2035 o co najmniej 325 mld NOK. Starzejące się społeczeństwo, a także stagnacja na rynku pracy spowodują zachwianie norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Państwo opiekuńcze ma swoje granice

Ole Christian Lien, dyrektor działu w NAV, w rozmowie z radiem P4 przyznaje, że wartość wypłacanych świadczeń w przyszłości może stanowić zbyt duże obciążenie dla państwa opiekuńczego. - Istnieje takie ryzyko. Wiele zależy od tego, jak nam jako społeczeństwu uda się sprostać głównym zmianom, przed którymi staniemy w przyszłości. Jeśli nie uda nam się osiągnąć wymaganego wzrostu kwalifikacji zawodowych, wykluczenie z życia zawodowego wzrośnie [a co za tym idzie - wzrośnie liczba osób pobierających socjal - red.] - mówi Lien.

Fundusz naftowy to nie skarbonka

Profesor ekonomii i historyk gospodarki Ola Grytten z Norwegian School of Economic (NHH) podziela zdanie Liena. Ostrzega, że bez wyraźnych zmian na rynku pracy, jak np. zatrudnienie odpowiedniej liczny pracowników w wielu sektorach, system ubezpieczeń społecznych będzie musiał polegać na pieniądzach z Funduszu Naftowego. - Jeśli nie rozwiążemy problemu braku wystarczającej liczby pracowników, Norwegia będzie musiała obciąć świadczenia - mówi Grytten w rozmowie z P4. - Trzeba ograniczyć wydatki, zwiększyć dzietność, być może podnieść podatki. Ponadto możliwe jest zwiększenie imigracji zarobkowej - konstatuje.
Majowe dane NAV pokazują, że brakuje ok. 70 tys. pracowników - głównie w służbie zdrowia i branży budowlanej.

Majowe dane NAV pokazują, że brakuje ok. 70 tys. pracowników - głównie w służbie zdrowia i branży budowlanej.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Ponad 500 miliardów na socjal

W 2022 świadczeniobiorcom wypłacono łącznie ponad 535 mld NOK. Ponad połowa norweskiej populacji, bo 52 proc., w ubiegłym roku przynajmniej raz pobrała zasiłek z NAV, a średnio każdy obywatel Norwegii, niezależnie od wieku, otrzymał 96 400 NOK, co stanowi wzrost o 1500 NOK od 2021 r., wynika z danych NAV.  Największą wartość wypłacanych świadczeń stanowiły emerytury - 275 mld NOK.
NAV, SSB, P4, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Cezary Norkiewicz

03-10-2023 02:23

Emerytury ludziom się należą.
Pracowali i płacili składki.
To nie jest dar od państwa!
Słusznie zostało napisane: "fundusz olejowy, to nie skarbonka", więc najwyższy czas przestać zbierać tam kasę.
Podatki należy obniżyć, zlikwidować bramki na drogach, urealnić wysokość dodatku rodzinnego.
Czas, aby przestać ludziom utrudniać życie!

daniel zet

03-10-2023 01:26

Latwo zweryfikowac personalnie kto doi NAV.Ale łosie tego nie zrobiaBoja sie drugiej szwecjii.

kotadolf .

02-10-2023 20:42

Gwoli scislosci:
1. panstwo opiekuncze ma swoje granice - nie,nie ma!
2. fundusz naftowy,to nie skarbonka - tak,to skarbonka!
3. ponad 500 miliardøw na socjal - bedzie wiecej!

Ryszard Lwie Serce

02-10-2023 11:39

No ale jak to ? Przecież właśnie po to jest fundusz naftowy! Tu nie mogą tam nie mogą bo to ma być dla przyszłych pokoleń i emerytury. Oprócz Ukry im oddali kawałek funduszu. Rozwiązanie jest troszkę inne i może w końcu się jurną ,pogonić ciapaków. 90 % z nich siedzi w navie i "pracuje" absolutne minimum.

Myśliwy

02-10-2023 10:27

Dopiero co pisali o gwarantowanym dochodzie podstawowym. Wypłacanym przez nav każdemu.

jan kaczmarek

02-10-2023 10:24

A my na to....widocznie ty i polski rząd tych oszołomów przyjąłeś tą wadliwą...to się nazywa pech.
Nie przejmuj się...rozejdzie się po kościach.

Myśliwy

02-10-2023 10:08

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok