Najlepsze półrocze w historii: importerzy jeszcze nigdy nie kupili aż tylu ryb z kraju fiordów Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 15 lipca 2019
11:00

Najlepsze półrocze w historii: importerzy jeszcze nigdy nie kupili aż tylu ryb z kraju fiordów

5
Skomentuj
W porównaniu z 2018 rokiem Norwegia do czerwca zarobiła 3,1 miliarda koron więcej. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Pierwsze półrocze 2019 roku okazało się najlepsze w historii norweskiego eksportu ryb i owoców morza – krajowi fiordów udało się sprzedać za granicę towar o rekordowej łącznej wartości 51,2 miliarda koron. O wyniku poinformowała Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza (Norges sjømatråd).
Chociaż jeśli chodzi o samą ilość wyeksportowanych produktów w porównaniu z 2018 rokiem nastąpił 13-procentowy spadek, od stycznia do czerwca Norwegia zarobiła więcej o 3,1 miliarda. Największy skok sprzedaży odnotował łosoś – w ciągu minionego półrocza zagraniczni importerzy wydali na niego 34,6 miliarda koron.
Reklama

Europa wierna łososiowi

Według danych Norges sjømatråd kraj fiordów jeszcze nigdy nie wyeksportował tylu ryb i owoców morza co przez pierwszych sześć miesięcy 2019 roku. Było to w sumie 1,3 miliona ton, w tym 506 tys. ton łososia, którego najwięcej kupiły Polska, Francja i Dania. Duże nadzieje Norwegia wiąże z Chinami, które tylko przez minione półrocze importowały więcej świeżego łososia niż przez cały 2018 rok – 12 130 ton w porównaniu z 12 tys. z ubiegłego roku.

Poza tym, że popyt na norweskie produkty na zagranicznych rynkach jest stale wysoki, na historyczny wynik wpłynęła słaba pozycja korony, mająca przełożenie na wzrost cen eksportu także ryb i owoców morza.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 20-07-2019 23:09

Znowu komentarze \"adekwatne\" do artykulu.
Jakie filmy, jakie antybiotyki? Woda, gleba i powietrze sa skazone. Tym samym WSZYSTKO co wchlaniamy. Zrobil to czlowiek dla forsy. I bedzie robil dalej. Trzeba z tym zyc i nie ma co kombinowac. Pokolenie naszych dzieci uodporni sie na te potencjalnie szkodliwe substancje wszechobecne wszedzie, a nasze albo umrze na raka, zawal czy udar albo nie. Tak jak poprzednie i poprzednie, z tych czy innych powodow. Po co siac zamet i kolejne teorie?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marek Nowak
Marek Nowak 18-07-2019 04:47

To kupuj polską wieprzowinę , a może polski drób ?? , a może dla odmiany polskie leżaki ???, SMACZNEGO !!!! Pozdrawiam

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 16-07-2019 19:04

TomaszLenartowicz napisał:
A mówią, że w aptekach brakuje antybiotyków. No i ok. Trzeba kupować łososie z opretów. Win win situation. Dobre, jak mało kiedy to ten Pana tekst jest akuratny.
Tak przy okazji nieszczęsnego norweskiego łososia. Gdy tu przyjechałem, na długo przed medialną łososiową aferą w remie można było kupić kilogram wędzonego na zimno, za niecałe 50-koron w okresie świątecznym. Tuż zaraz po aferach, cena tegoż samego, skoczyła na
100-kr. A obecnie ,kilogram najpodlejszej tuszy, kosztuje ponad 200-kr/kg.
I kto tu traci, na tej całej pseudo ekologii? Na pewno nie norwescy producenci.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 16-07-2019 10:50

A mówią, że w aptekach brakuje antybiotyków. No i ok. Trzeba kupować łososie z opretów. Win win situation.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas