Kurs korony leci na łeb na szyję. Tak źle nie było od zeszłego roku Biznes i gospodarka
Maja Zych 06 sierpnia 2019
10:50

Kurs korony leci na łeb na szyję. Tak źle nie było od zeszłego roku

33
Skomentuj
Zaledwie w cztery miesiące kurs korony osłabił się o 44 øre. pxhere.com / CC0 Public Domain
W poniedziałek 5 sierpnia notowania norweskiej waluty osiągnęły najsłabszy wynik od początku 2019 roku – kurs korony osłabił się do aż 10,01 NOK w stosunku do euro. Alarmującą „dziesiątkę” korona przekroczyła do tej pory zaledwie kilka razy od czasu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty – eksperci przewidują jednak, że słabe notowania mogą być w przyszłości spotykane dużo częściej.
Obecne wahania na rynku walut spowodowane są przede wszystkim wojną handlową między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz spadkiem ceny za baryłkę ropy.
Reklama

Niepewna sytuacja na świecie

Początek tego tygodnia korona norweska rozpoczęła kolejnym osłabieniem, przekraczając 10 NOK w stosunku do 1 EUR – zaledwie w ciągu czterech miesięcy, od czasu, gdy w kwietniu tego roku kurs wynosił 9,56 NOK, odnotowano zmianę o całe 44 øre. Powody do zmartwienia daje też pozycja norweskiej waluty względem dolara, która ostatni raz tak słaba była ponad trzy lata temu – obecnie kurs wynosi zaledwie 8,92 NOK.

Zmiany na rynku walutowym spowodowane są w szczególności sytuacją polityczno-gospodarczą na świecie, m.in. obawą o eskalację wojny handlowej między USA a Chinami, co spowodowało największe w tym roku spadki na zagranicznych giełdach. Do słabej pozycji korony przyczyniła się też obniżka cen ropy, która oscyluje w ostatnich dniach wokół 60 dolarów za baryłkę.

Jak twierdzą ekonomiści, tak słaba sytuacja korony w okresie wakacyjnym odbije się także na finansach Norwegów, którzy więcej wydadzą podczas zagranicznych wyjazdów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 16-08-2019 21:56

Satan napisał:

Myzle, ze nieoplacalne jest biadolenie na kazdy dowolny temat. Nikt nie traktuje powaznie biadolacych i szkalujacych.


Niektórym się bardzo opłaca. Najbardziej. I nie widzą, że są traktowani jak co najmniej niedorozwinięci umysłowo.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 14-08-2019 19:08

Norwegia była opłacalna w latach 2000-2010.Potem
poziom życia w Polsce dużo się poprawił a w Norwegii niekoniecznie.W sumie jak ktoś sobie w Polsce nie radzi to i tutaj zawiele zapewne nie wskóra poza wydawaniem na wódke z przemytu i fajki.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 13-08-2019 09:09

high_octane napisał:
Norwegia to fajny kraj ale dla wiekszosci juz nieoplacalny. Robia za duzo problemow i za malo daja w zamian.

Myzle, ze nieoplacalne jest biadolenie na kazdy dowolny temat. Nikt nie traktuje powaznie biadolacych i szkalujacych.
Powodzenia tam gdzie jestes, aby sie tobie udalo bezproblemowo i abys dostal duzo w zamian.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
tomasz k
tomasz k 12-08-2019 11:05

Ludzie emigrowali z mniejszych miasteczek gdzie zarobki sa na poziomie 2tys zl.W wiekszych typu Warszawa mało kto myśli o emigracji.Zarabialem tutaj około 22tys na reke , 5000 pokoj , życie okolo 4000(bardzo skromnie).Teraz przyjezdzam jedynie w sezonie na małe prace u znajomych.W Polsce zarobie 3-5 tys w miesiąc zależy od zleceń.Czasem bywa więcej.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sebastian092
Sebastian092 11-08-2019 23:27

Wszyscy się tak zachwycają jak Norwegia jest bogata i jaki wysoki poziom zycia jest w Norwegia, no tak bo łatwo mieć bogaty kraj jak się ma ropę, bo Norwegia nie było bogata az do odkrycia ropy, i to zbudowało dzisiejsze bogactwo, łatwo mówić z kraju bogatego w ropę, jakim biednym krajem w porównaniu z Norwegią jest Polska, kraj którego 123 lat nie było na mapie, zniszczony w pierwszej wojnie światowej, obrócona w pył w drugiej wojnie światowej, okupowanej przez prawie 50 lat przez komunistów który w ostatnich 100 latach 8 lat dobrobytu w okresie między wojennym i 25 lat od obalenia komunizmu, mówcie co chcecie ale krok jaki Polska zrobiła od zmiany ustrojowej z rozwojem i wzrostem poziomu zycia jest olbrzymi, gdyby nie ropa, to nie wykluczone ze Norwegia była by biedniejsza niz obecnie Polska. Ropa kiedyś się skończy a wraz z nią dobrobyt w Norwegii, a to bardzo dobrze widać na podstawie kursu korony, jak ropa szła w górę to i korona w górę, jak w dół to i korona w dół, ale mimo wszystko jak na przestrzeni lat spadła wartość korony? i cały czas leci w dół mimo iz ropa w ostatnim czasie poszła w górę, to pokazuje słabość Norweskiej gospodarki która jest mało wydajna i konkurencyjna, i w sytuacji w której musiała by konkurować z firmami Niemieckimi szybko by zbankrutowały. Norwegia nie jest producentem niczego szczególnie waznego co byłoby dzwignią Norweskiej gospodarki, gdy zabraknie ropy lub zapotrzebowania na nią, a przy eko szaleństwu to wcale nie jest takie niemozliwe, i wtedy Norwegia moze zostać szybko sprowadzona na ziemie. Przeciez ile 10 lat temu korona było w okolicach 60 gr? teraz 42-43 i ciągle leci w dół, kwestia 5 lat jak będzie po 35-38gr? a w efekcie wszystko pójdzie w górę oprócz poziomu zycia.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Krzyżanowski
Jacek Krzyżanowski 11-08-2019 22:15

Ja w tym roku zjechałem z NO po ponad 7 latach. Przy normalnym życiu (miałem własne mieszkanie nawet w NO na kredyt), wybudowałem bez kredytu dom w Polsce o standardzie jakiego w Norwegii bym za +5 milionów NOK nie miał szans zdobyć. Poza tym kluczem było że dzieci wchodzą w wiek szkolny, a nie chciałem by uczyły się w Norwegii gdzie poziom nauczania jest krótko mówiąc żenujący. Druga sprawa to to że zawsze w tyle głowy była obawa o ich opiekę socjalną która w każdej chwili może Ci zabrać dzieciaka z byle powodu (znam przypadki gdzie dzieciak nakłamał, a potem rodzice mieli problemy). Norwegia nie jest zła, ale w pewnym kwestiach w Polsce jest lepiej.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Blackmoon
Blackmoon 09-08-2019 13:35

Oczywiście, że w Polsce są ludzie którzy dobrze zarabiają ale są to jednostki, i nie wszyscy mieszkają w Warszawce...dalej żyją ludzie biedni, bezdomni a czy w Norwegii są??Polska nigdy nie dorówna Norwegii nawet za 15 lat..i nie mam na myśli tylko zarobków i socjalu ale technologie, czyste powietrze, natura, tolerancja itp. Następnie w naszym kochanym kraju głodowe emerytury i w tym przypadku nic się nie zmieni na lepsze...po trzecie ludzie wykształceni i inteligentni ale może mniej ,, obrotni” nadal zarabiają słabo..porównując zarobki chociażby pielęgniarki tu a w Polsce..

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 08-08-2019 12:08

Norwegia to fajny kraj ale dla wiekszosci juz nieoplacalny. Robia za duzo problemow i za malo daja w zamian.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas