Biznes i gospodarka

Kredytobiorcy wstrzymali oddech. Norges Bank odłożył decyzję o podniesieniu stóp procentowych

Emil Bogumił

03 listopada 2023 12:13

Udostępnij
na Facebooku
7
Kredytobiorcy wstrzymali oddech. Norges Bank odłożył decyzję o podniesieniu stóp procentowych

Stopa procentowa ogłoszona w grudniu zostanie utrzymana najprawdopodobniej przez cały 2024 rok. Fot. materiały prasowe Norges Bank

Komitet Polityki Pieniężnej norweskiego banku centralnego utrzymał stopy procentowe na poziomie 4,25 proc. Eksperci przyznali jednak, że to nie koniec polityki zacieśniania pasa. Najważniejszy dla kredytobiorców wskaźnik najprawdopodobniej zmieni się w grudniu 2023 roku.
– Na podstawie aktualnej oceny dokonanej przez Komitet Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostaną prawdopodobnie podniesione w grudniu. Komitet otrzyma więcej informacji na temat perspektyw inflacji przed grudniowym posiedzeniem dotyczącym polityki pieniężnej. Jeżeli Komitet nabierze większej pewności, że inflacja bazowa spada, podstawowe stopy procentowe mogą pozostać na niezmienionym poziomie – poinformowała 1 listopada Ida Wolden Bache, prezeska Norges Bank.

1 listopada Norges Bank poinformował o utrzymaniu obecnych wskaźników polityki finansowej państwa. Stopa procentowa wynosi od września 4,25 proc.

Mieszane odczucia ekspertów

Norges Bank odroczył ewentualnę podwyżkę stóp procentowych przez duże różnice opisujące norweską gospodarkę. Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta, choć presja w gospodarce maleje. Komitet Polityki Pieniężnej odnotował spadek inflacji konsumenckiej. Inflacja bazowa pozostaje jednak na wysokim poziomie.
Wrześniowy wskaźnik inflacji spadł we wrześniu do poziomu 3,3 proc. Inflacja bazowa wciąż pozostała na poziomie zbliżonym do 6,0 proc.

Wrześniowy wskaźnik inflacji spadł we wrześniu do poziomu 3,3 proc. Inflacja bazowa wciąż pozostała na poziomie zbliżonym do 6,0 proc.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

– Utrzymująca się wysoka inflacja nakłada na społeczeństwo znaczne koszty. Im dłużej pozostaje wysoka, tym bardziej kosztowna może się okazać późniejsza dezinflacja. Z drugiej strony Komitet nie chce podnosić stóp procentowych bardziej, niż jest to konieczne, aby w rozsądnym horyzoncie czasowym sprowadzić inflację do celu – czytamy w komunikacie Norges Banku.
Jak poinformowała instytucja, podstawowy wskaźnik inflacji pozostaje bliski oczekiwanego poziomu (2,0 proc.). Dzięki temu, potrzeba podniesienia stóp procentowych może być przeniesiona o kolejne tygodnie. Za wzrostem podwyższenia do 4,5 proc. przemawia utrzymujący się niski kurs korony norweskiej. Decyzja Norges Bank, wraz z nowymi prognozami, będzie znana 14 grudnia 2023 roku.

Źródła: Norges Bank, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

05-11-2023 11:11

do ryśka...
chłopie...już po wyborach..weż coś na wstrzymanie...stoperan lub hemoroidex?
Ps. Co do ,,golenia \"Polaków to przypominam ,że to Konfederacja głosowała wraz z Pisem za opodatkowaniem ....ZBIÓREK INTERNETOWYCH NA NIEULECZALNIE CHORE DZIECI !!!!!!!!
Ps.2 co prawda nie udało się konfederatom wywrocić stołek polityczny ,ale ten...z piwem...napewno......

Karol Pitek

03-11-2023 23:06

Jeśli chodzi o konfederację to nie trzeba nikomu nic wciskać. Wystarczy Korwina posłuchać.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok