Korona norweska bliska rekordowo słabego kursu: tak źle nie było od przynajmniej 30 lat Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 05 lutego 2020
10:00

Korona norweska bliska rekordowo słabego kursu: tak źle nie było od przynajmniej 30 lat

16
Skomentuj
Analitycy twierdzą, że tak słabe notowania korony norweskiej wynikają z kilku czynników, jak coraz niższa cena ropy. stock.adobe.com/ ft. Keizt Photography/ licencja standardowa
Według poniedziałkowych notowań Norges Banku waluta kraju fiordów zaliczyła jeden z największych spadków minionych dziesięcioleci. Chodzi o wskaźnik korony w stosunku do 44 najważniejszych partnerów handlowych Norwegii (l44), m.in. dolara amerykańskiego, euro i funta. To najsłabszy wynik od końca lat 80.
4 lutego euro było warte 10,21 NOK, dolar 9,24 NOK, a funt – 12,02 NOK. Skorzystać na tym mogą szczególnie norweskie firmy trudniące się eksportem ryb i owoców morza, zawiedzione będą z kolei osoby, które planowały urlop w cieplejszych krajach – zagraniczne wakacje okazałyby się teraz wyjątkowo drogie.
Reklama
Jeśli chodzi o stosunek korony do polskiej waluty, jej cena 3-4 lutego nie dobiła nawet do poziomu 42 groszy.

Panika również na giełdzie

Analitycy twierdzą, że tak słabe notowania korony norweskiej wynikają z kilku czynników, jak coraz niższa cena ropy, spadek sprzedaży detalicznej z grudnia 2019, a nawet powszechne obawy wywołane epidemią koronawirusa, która ma wpływ również na giełdę. Nie wróży to w najbliższym czasie spektakularnych wyników dla norweskiej ekonomii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1
Xx1 05-02-2020 19:56

Przez ciagle słabnąca koronę zacznie Norwegię opuszczać coraz więcej Polaków. Cała budowlanka i nie tylko wychamuje, przez co korona jeszcze bardziej spadnie i wtedy Norwegowie wyruszą do polski za chlebem, konkurować o miejsca pracy z Ukraińcami.
Tak serio to przy takim zapleczu finansowym i takich możliwościach rozwoju mieć słabą walutę i słabnącą gospodarkę to trzeba mieć polityków złodzieji lub kompletnych nieudaczników i leni...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas