Innowacyjność po polsku, ale z norweskich funduszy: tym razem w prezencie 809 milionów Biznes i gospodarka
Monika Pianowska 24 września 2019
11:00

Innowacyjność po polsku, ale z norweskich funduszy: tym razem w prezencie 809 milionów

4
Skomentuj
Fundusze norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa od Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. adobe stock/ licencja standardowa
W połowie września pod hasłem „Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej” nastąpiła inauguracja III edycji funduszy norweskich. Jak zapowiedział minister rozwoju Jerzy Kwieciński ponad 809 milionów euro tym razem pokryje inwestycje związane ze zdrowiem, innowacjami i przedsiębiorczością, podaje resort w komunikacie na stronie rządowej. Przy podpisywaniu umowy na uruchomienie najnowszej puli funduszy był obecny Olav Myklebust, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.
Fundusze norweskie i EOG to bezzwrotna pomoc finansowa od Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, której Polska jest największym beneficjentem i skorzystała już z dwóch ich edycji. W zamian za nią państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE. W ramach świeżo zainaugurowanej III tury funduszy ruszyły już trzy pierwsze programy: „Edukacja”, „Badania” i „Rozwój Lokalny”, a czekają kolejne cztery: „Kultura”, „Sprawy Wewnętrzne”, „Zdrowie” oraz „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”.
Reklama
One z kolei dają szansę na realizację inicjatyw promujących przedsiębiorczość w obszarze kultury, skuteczniejsze zwalczanie przestępczości, wzmocnioną profilaktykę i ograniczanie nierówności społecznych w zdrowiu oraz wspieranie innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, pisze Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Wsparcie dla badaczy

23 natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło start programu Badania stosowane, stanowiącego kontynuację polsko-norweskiej współpracy badawczej, oraz rekrutacji do konkursów POLNOR i POLNOR CCS na projekty bilateralne w kategoriach zdrowie i opieka społeczna; przemysł i technologie informacyjne; transport i klimat; żywność i zasoby naturalne; rozwój społeczny i gospodarczy; pojazdy bezzałogowe. Pojedynczy zgłoszony projekt może otrzymać dofinansowanie między 0,5 a 1,5 mln euro, a łączny budżet na nie to 73 miliony euro.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ryszard Ohucki
Ryszard Ohucki 25-09-2019 20:54

Dobra zmiana zaopiekuje się tymi funduszami

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
oorrii
oorrii 25-09-2019 19:29

Nie, stanie się to samo, co z Polską bez zagranicznego kapitału.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 25-09-2019 12:08

oorrii napisał:
Bez gazu i ropy, którą kupujemy, Norwegii nie ma.

To znaczy, ze zniknie z mapy Europy? Rozplynie sie w coraz cieplejszym klimacie?
A co z ludzmi? Znikna z powierzchni ziemi?

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
oorrii
oorrii 24-09-2019 21:49

Bez gazu i ropy, którą kupujemy, Norwegii nie ma.

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas