Biznes i gospodarka

Horrendalne rachunki za prąd tej zimy: rządowe wsparcie jeszcze przed świętami

Natalia Szitenhelm-Smeja

06 grudnia 2021 13:12

Udostępnij
na Facebooku
Horrendalne rachunki za prąd tej zimy: rządowe wsparcie jeszcze przed świętami

Ceny prądu będą niestety bić kolejne rekordy. /zdjęcie ilustracyjne adobestock/licencja standardowa/ filmbildfabrik

Przed Bożym Narodzeniem rząd ma przedstawić plan pomocy tym, których nie stać na opłacenie wysokich rachunków za prąd, zapowiedział minister finansów. Władze, oprócz obniżki podatku od energii elektrycznej, proponują podwyższenie świadczeń mieszkaniowych dla najbardziej potrzebujących.
6 grudnia w poniedziałek średnia cena energii elektrycznej za dzienne zużycie, bez m.in. kosztów przesyłu i podatku, wyniesie do 1,73 NOK za kWh na południu kraju i 1,24 NOK za kWh w środkowej i północnej Norwegii (dane za Nord Pool). Branżowy serwis e24 informuje, że w południowej Norwegii to jedna z najwyższych średnich cen za dzienne zużycie, które ostatnio odnotowano. Zaś w środkowej i północnej części kraju dzisiejsza cena to piąta najwyższa w ostatnim czasie. - Całkowita cena, jaką musi zapłacić odbiorca w południowej Norwegii, wynosi około 2,70 NOK za kWh, wliczając koszty przesyłu i podatek. Zużycie 100 kWh dziennie będzie więc kosztować 270 koron - wylicza serwis e24. 

Poniżej: 6 grudnia prąd najdroższy był między 9 a 10 rano - na południu cena za 1 kWh wyniosła ponad 3,5 NOK (w tabeli Nord Pool koszty podano za 1 Mwh)

nordpool

Wsparcie potrzebne na już

Analitycy rynkowi przewidują, że ceny prądu będą niestety bić kolejne rekordy. Gospodarstwa domowe muszą przygotować się więc na coraz wyższe rachunki. Wobec takiej sytuacji rząd podjął decyzję o obniżeniu podatku od energii elektrycznej oraz przyznaniu podwyższonych świadczeń mieszkaniowych dla najbiedniejszych mieszkańców kraju. Teraz minister finansów Trygve Slagsvold Vedum przyznał, że - z racji niebywale trudnej sytuacji finansowej wielu rodzin - to za mało. Dlatego w miniony weekend rząd pracował nad znalezieniem rozwiązań dla tych, których nie stać na opłacenie wysokich rachunków za prąd. 

- Odłożyliśmy w budżecie państwa 3,2 mld NOK na naprawę sytuacji poprzez obniżenie podatków od energii elektrycznej, zwiększenie środków na Enovę [rządowa agencja zajmująca się promocją zielonej energii - przyp.red.] i zwiększenie świadczeń mieszkaniowych. Niższy podatek wejdzie w życie 1 stycznia. [...] - powiedział minister finansów Trygve Slagsvold Vedum, cytowany przez agencję prasową NTB.

Vedum dodał, że - choć rząd musi obrać strategię długoterminową - to wiele osób potrzebuje pomocy natychmiast. Zdaniem ministra najbardziej potrzebujący jeszcze przed Bożym Narodzeniem powinni otrzymać wyższe świadczenie.
- Ludzie potrzebują szybkiej pomocy i stabilizacji dla gospodarki od zaraz, ale musimy też rozwiązać problem w dłuższej perspektywie – mówi NTB minister finansów.  /zdjęcie ilustracyjne

- Ludzie potrzebują szybkiej pomocy i stabilizacji dla gospodarki od zaraz, ale musimy też rozwiązać problem w dłuższej perspektywie – mówi NTB minister finansów. /zdjęcie ilustracyjneŹródło: Fot. Senterpartiet (Sp), Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

nord pool, e24, ntb
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok