Biznes i gospodarka

Historyczny wzrost gospodarczy w trzecim kwartale: latem Norwegia próbowała odbudować się po kryzysie

Emil Bogumił

19 listopada 2020 14:06

Udostępnij
na Facebooku
5

Dane z czwartego kwartału nie będą jednak tak samo optymistyczne. fotolia.com / Royalty Free / cristapper

Centralny Urząd Statystyczny (SSB) odnotował w trzecim kwartale historycznie wysoki wzrost gospodarczy Norwegii. Zielone słupki są następstwem odbudowy po kryzysie, który towarzyszył całej Europie po wybuchu pandemii koronawirusa w marcu. Dane dotyczą jedynie gospodarki kontynentalnej, czyli nie zawierają statystyk opisujących branżę wydobywczą.
Reklama
Od lipca do września PKB norweskiej gospodarki kontynentalnej wzrosło o 5,2 proc. Ekonomiczne ożywienie odnotowane w trzecim kwartale jest największym tego typu zjawiskiem w pomiarach Centralnego Urzędu Statystycznego. Nastąpiło po innym historycznym wydarzeniu – spadku norweskiej gospodarki kontynentalnej o 6 proc. w drugim kwartale. Tego typu dane nie były odnotowane w kraju fiordów od 1973 roku, czyli momentu rozpoczęcia pomiarów.

Aktywność gospodarcza wciąż niższa niż przed kryzysem

Nie wszystkie statystyki z letnich miesięcy napawają jednak optymizmem. Poziom aktywności gospodarczej w Norwegii kontynentalnej wciąż był niższy od okresu sprzed wybuchu pandemii. Wrześniowe dane wskazywały na spadek o 2,7 proc. w porównaniu z lutym. Kolejny niepokój dotarł do kraju fiordów w październiku, wraz z nadejściem drugiej fali zachorowań COVID-19. Dalekie od pozytywnych były również informacje z rynku pracy. W ostatnich dniach września bezrobotnych było o 80 tys. więcej niż w lutym.
Branża gastronomiczna i hotelarska po raz kolejny masowo wysyłają pracowników na permittering.

Branża gastronomiczna i hotelarska po raz kolejny masowo wysyłają pracowników na permittering. Fot. pxfuel.com

Wprowadzane w ostatnich tygodniach obostrzenia ponownie mogą wpłynąć negatywnie na sytuację gospodarczą w Norwegii. Wiadomo już, że po raz kolejny restrykcje negatywnie wpłynęły na przedsiębiorców i pracowników z gastronomii, hotelarstwa i branży turystycznej. Wszystko wskazuje na to, że jesienno-zimowy kryzys nie będzie jednak tak dotkliwy jak ten, który towarzyszył Norwegom w marcu i kwietniu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
RafalC75

20-11-2020 20:05

Nok jest do USD a nie PLN. Nie masz różnicy w przeliczeniu na złotówki przy wymianie np. na inna walutę. NOK USD, NOK PLN, NOK EUR masz taki sam przelicznik.

Właśnie to napisałem pisząc że kosztuje ile ma kosztować a o kursie do pln chodzi o marudy płaczące że w Polsce coraz mniej może kupić, trochę wyobrazni....

Cenzureczka Tak

20-11-2020 19:51

Nok jest do USD a nie PLN. Nie masz różnicy w przeliczeniu na złotówki przy wymianie np. na inna walutę. NOK USD, NOK PLN, NOK EUR masz taki sam przelicznik.

RafalC75

20-11-2020 18:52

korona kosztuje tyle ile ma kosztować, Norwegia jako jedno z najbogatszych państw na świecie może kierować kursem swojej waluty jak chce. Na pewno najmniejszym zmartwieniem rządzących jest kurs nok do pln...

marcel bojka

20-11-2020 08:54

Po koronie norweskiej tego wzrostu nie widać ,jakoś Szwedzi ze swoją walutą radzą se lepiej , odnośnikiem bogactwa jest co można kupić za godzinę pracy w danym kraju a nie pierdoły mówione przez gazety czy portale internetowe a w Norwegii ostatnie lata ze stosunkiem cen do zarobków jest coraz gorzej o wakacjach nie wspominając i przeliczając koronę na euro .

Dawid Daniel Jagielski

20-11-2020 00:02

Kryzys w Norwegii tylko dla opini publiczności

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram