Biznes i gospodarka

Gaz drożeje, Norwegia świętuje: Equinor z rekordowym zyskiem

Emil Bogumił

09 lutego 2022 10:24

Udostępnij
na Facebooku
Gaz drożeje, Norwegia świętuje: Equinor z rekordowym zyskiem

Rekordowe zyski ze sprzedaży gazu ziemnego i ropy naftowej przyczyniły się do dodatniego bilansu handlowego Norwegii. Fot. Jan Arne Wold/Øyvind Gravås, materiały prasowe Equinor

Norweski potentat branży wydobywczej – Equinor – osiągnął w czwartym kwartale 2021 roku rekordowy zysk. Do kasy przedsiębiorstwa wpłynęło 15 mld dolarów (132 mld NOK). Wysokie wpływy możliwe były m.in. dzięki wysokim cenom gazu.
Reklama
Jak zwraca uwagę Equinor, skorygowany zysk operacyjny w wysokości 15 mld dolarów (132 mld NOK) to blisko 20-krotnie więcej niż wpływy osiągnięte w czwartym kwartale 2020 roku. Przedsiębiorstwo zyskało wówczas 756 mln dolarów. Raport z 9 lutego wskazuje, że cały 2021 rok charakteryzował się wysokimi wpływami. Przychody operacyjne wyniosły 89 mld dolarów (785 mld NOK) i w ciągu roku wzrosły o 94 proc. Skorygowany zysk wyniósł 33,48 mld USD i w porównaniu z 2020 rokiem wzrósł o 858 proc. Prognozy analityków wskazywały, że przedsiębiorstwo zyska w 2021 roku 13,2 mld dolarów.

Zwiększona produkcja i podwyżka cen

– Czerpaliśmy zyski z wysokich cen gazu i ropy naftowej, przy przeprowadzaniu bardzo dobrych operacji i zwiększonej produkcji. Działania doprowadziły do osiągnięcia bardzo wysokich zysków – przekazał w komunikacie prasowym Anders Opedal, dyrektor generalny Equinor. – W 2021 roku pandemia nadal miała wpływ na naszą działalność, ale wysokie ceny ożywiły rynek w drugiej połowie roku. Ceny energii osiągnęły w Europie rekordowe stawki, wpływając tym samym na przemysł i nasze społeczeństwo – dodaje Opedal.
W czwartym kwartale 2021 roku ceny gazu były 471 proc. wyższe niż w poprzednim analogicznym okresie. W całym roku sprzedaż gazu ziemnego osiągnęła rekordowy poziom 475,8 mld NOK. Zyski wynikające z eksportu ropy naftowej, gazu ziemnego oraz produktów pochodnych odpowiadały przed rokiem za 60,7 proc. przychodu Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram