Firma produkuje sprzęty rehabilitacyjne dla NAV. Teraz szuka oszczędności i przenosi się do Polski Biznes i gospodarka
Maja Zych 17 kwietnia 2019
14:27

Firma produkuje sprzęty rehabilitacyjne dla NAV. Teraz szuka oszczędności i przenosi się do Polski

7
Skomentuj
Nowa hala ma znajdować się w Tczewie w województwie pomorskim. Fotolia.com / Royalty Free
Szwedzka firma Etac, która od lat zajmuje się sprzedażą sprzętu rehabilitacyjnego, jest jednym z głównych dostawców produktów dla norweskiego Urzędu Pracy i Pomocy Socjalnej (NAV). Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na tego typu towary, działalność na terenie Norwegii przynosi spore zyski – mimo to firma podjęła decyzję o cięciu kosztów i przeniesieniu produkcji do Polski.
Informacja oburzyła wieloletnich pracowników, którzy w związku ze zmianą lokalizacji przedsiębiorstwa stracą źródło utrzymania.
Reklama

Zyski nie satysfakcjonują

Dotychczasowa fabryka firmy Etac w Norwegii znajdowała się w Gjøvik, jednak na początku kwietnia właściciele poinformowali pracowników, że od przyszłego roku produkcja zostanie przeniesiona do Polski. Budowa placówki w Tczewie w województwie pomorskim rozpoczęła się już w kwietniu 2018 roku, gdzie docelowo ma powstać budynek o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. Szef zakładu w Gjøvik Kjartan Albrigtsen tłumaczy, że firma musiała podjąć działania, które pozwolą im konkurować na rynku pod względem atrakcyjności cen. Dodatkowo produkcja w Polsce ma przybliżyć produkty do rynków zbytu w Europie Centralnej, które według Albrigtsena rozwijają się szybciej niż rynek skandynawski.

22 osoby stracą pracę

W związku z decyzją firmy od nowego roku pracę stracą 22 osoby, które są przekonane, że likwidacja fabryki w Norwegii jest jednak dużym błędem.

– Kiedy przeprowadzą się do Polski, wyrzucą do kosza 30 lat budowania jakości. Jesteśmy przekonani, że korzyści z przenosin są krótkotrwałe. Zarobki na dole [Europy – przyp.red.] rosną dużo szybciej niż tutaj, więc oszczędności szybko zostaną pochłonięte – mówi Oddbjørn Løken, mąż zaufania załogi.

Pracownicy podkreślają też, że przeniesienie produkcji do Polski może też stanowić problem dla NAV, który będzie musiał dłużej czekać na dostawy produktów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Janek1972
Janek1972 18-04-2019 07:57
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Janek1972
Janek1972 18-04-2019 07:54
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 17-04-2019 21:54

Za grosze to i polacy tyrają w norlandi więc nie kumam twojego myślenia

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 17-04-2019 21:07

Bo Polak to za grosze a pójdzie do roboty

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
sebastian_34
sebastian_34 17-04-2019 20:32
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 17-04-2019 18:59

Nie wspomniano w artykule, że w tym roku firma przegrała w dużym przetargu dla NAV. Przegrała z wózkami produkowanymi w Chinach. Zdano sobie sprawę, że jeśli koszty nie zostaną zmniejszone to nie wygrają już żadnego kolejnego przetargu.

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
zaskar bygg
zaskar bygg 17-04-2019 18:18

2 najwieksze firmu ktore produkowaly okna tez sa juz w Polsce

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas