Biznes i gospodarka

Eksport wart 174 miliardy. Norwegia z największą nadwyżką od początku roku

Emil Bogumił

20 listopada 2023 12:40

Udostępnij
na Facebooku
2
Eksport wart 174 miliardy. Norwegia z największą nadwyżką od początku roku

Norwegia zawdzięcza pozytywne wyniki przede wszystkim sprzedaży gazu i ropy naftowej. Fot. Jonny Engelsvoll/Lizette Bertelsen; materiały prasowe Equinor

Kraj fiordów osiągnął nadwyżkę handlową w wysokości 86,9 mld NOK. Październikowe dane Centralnego Biura Statystycznego (SSB) to najlepszy wynik od stycznia 2023 roku. Norwegia wyraźnie poprawiła eksport towarów.
W październiku kraj fiordów wyeksportował towary i usługi o łącznej wartości 174 mld NOK. W ciągu miesiąca wskaźnik wzrósł o 32 proc., przy jednoczesnym nieznacznym spadku importu. Za pozytywne wyniki odpowiadają przede wszystkim:

1) gaz ziemny – 59,7 mld NOK,
2) ropa naftowa – 49,5 mld NOK,
3) ryby i owoce morza – 17 mld NOK.

W październiku 2023 roku Norwegia zaimportowała towary o łącznej wartości 87,4 mld NOK. Pozwoliło to wypracować nadwyżkę handlową w wysokości 86,9 mld NOK. To najwyższy wynik od stycznia.

Norweski śmiech przez łzy?

Centralne Biuro Statystyczne zwróciło uwagę, że zyski z eksportu są nadal poniżej wyników z analogicznego okresu 2022 roku, kiedy rynek mierzył się z wysokimi cenami gazu. Dane wskazują jednak, że eksport zmierza w kierunku ubiegłorocznych statystyk i odstaje od słabszych wyników osiąganych w 2023 roku. Za dodatni bilans handlowy odpowiada nie tylko wzrost sprzedaży gazu, ropy i ryb, ale także spadek kursu korony norweskiej. – Korona norweska znacznie osłabiła się w ciągu ostatniego roku. W październiku spadek zauważalny był jeszcze bardziej – komentują badacze SSB.
Słaby kurs korony norweskiej doprowadził do zwiększenia rentowności przemysłu nastawionego na eksport, przy jednoczesnym podrożeniu towarów importowanych.

Słaby kurs korony norweskiej doprowadził do zwiększenia rentowności przemysłu nastawionego na eksport, przy jednoczesnym podrożeniu towarów importowanych.Fot. materiały prasowe Equinor

Średnia cena dolara amerykańskiego kształtowała się w październiku w przedziale od 10,78 do 11,21 NOK. To najsłabszy wynik od pandemii koronawirusa. Kurs waluty poprawił się w drugiej połowie listopada.

Źródła: SSB, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jossi

21-11-2023 10:39

Tak nadwyżka i rekord przy kursie 11 NOk za $ i policzcie po 8 NOK za $, ponieważ ropę i gaz rozlicza się w dolarach i zobaczymy jaki będa mieli dochód i nadwyżkę. To na ręke bankowi i rządowi utrzymywać taki kurs waluty. A że imigranci zarobkowi mało zyskuja, a cóż to ich obchodzi

witwar

20-11-2023 14:14

No i jak to się przekłada na coraz bardziej biedniejące norweskie społeczeństwo...?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok